Uruchomienie szlaku wodnego, który będzie umożliwiał swobodne przepływanie pomiędzy Morzem Bałtyckim, Zatoką Gdańską, a Zalewem Wiślanym, Elblągiem, Tolkmickiem to jest wielkie zwycięstwo Polski. To wielkie zwycięstwo patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją znaczenie słowa suwerenność - mówił prezydent Polski Andrzej Duda dziś (17 września), podczas otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną.
Po blisko trzech latach od rozpoczęcia inwestycji kanał żeglugowy połączył Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dziś (17 września), o godz. 14, oficjalne otwarto flagową inwestycję rządu PiS. Dokonano tego w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Państwo, które rozumie swój potencjał, swoją historię, swoje znaczenie nie może sobie pozwolić na to, żeby być państwem zależnym. Nie może sobie pozwolić na to, by ktoś inny decydował o jego ważnych, strategicznych sprawach. Tak było przez cały ten ogromnie trudny okres od 1945, kiedy wpłynąć tutaj na Zalew Wiślany nie można było bez de facto zgody rosyjskiej, bez przepłynięcia przez terytorium najpierw związku sowieckiego, a w ostatnich dziesięcioleciach Federacji Rosyjskiej. Wiemy wszyscy, ile na przestrzeni tych dziesięcioleci było problemów, często sztucznie tworzonych tylko po to, aby uniemożliwić tę komunikację. By uniemożliwić należyte funkcjonowanie polskim ośrodkom zlokalizowanym nad Zalewem Wiślanym, jak choćby Elblągowi. Port elbląski de facto popadł w zapomnienie, przez te wszystkie problemy, które przez całe lata były piętrzone i uniemożliwiały normalną żeglugę. Mówiono o tym od bardzo dawna, mówili o tym, ci, którzy rozumieli, co to znaczy Polska jako państwo suwerenne, silne, niepodległe, samodecydujące o sobie i samorządzące, że Polska potrzebuje tego przejścia przez Mierzeję Wiślaną po to, aby się od rosyjskiej decyzji uniezależnić. (...) Jeszcze trochę pracy zostało, ale ten element najważniejszy, czyli kanał umożliwiający przepłynięcie jest gotowy, nowoczesny, wyposażony i już umożliwia, na tym obszarze działania żeglugowe. To jest wielkie zwycięstwo
- podkreślał prezydent Duda w swoim przemówieniu z okazji otwarcia nowej drogi wodnej.
Samą datę otwarcia kanału wybrano nieprzypadkowo. 17 września przypada 83. rocznica sowieckiej napaści na Polskę. Nowa droga umożliwi statkom przeprawę przez Mierzeję Wiślaną z pominięciem kontrolowanej przez Federację Rosyjską Cieśniny Pilawskiej, co jak wielokrotnie podkreślano podczas uroczystości, ma wzmocnić suwerenność Polski.
Otwierany dzisiaj kanał żeglugowy to droga wolności, nowych szans i możliwości. Zrywamy dzisiaj, symbolicznie w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, ostatnie pęta naszej w gruncie rzeczy zależności, naszego uzależnienia od Związku Radzieckiego, a później od Federacji Rosyjskiej
- mówił premier Mateusz Morawiecki.
Nie bez przyczyny wybrano tę datę, bo ona ma znaczenie symboliczne. 83 lata temu związek sowiecki do spółki z nazistowskimi Niemcami, dołączając się do rozpoczętej przez Niemców wojny, zaatakował Polskę i ostatecznie zniszczył nasze państwo, odebrał nam wolność aż do 1989 roku i przemian politycznych. Dziś, po latach, odzyskujemy suwerenność, tę siłę w naszej, polskiej części wybrzeża, pokazując, że jesteśmy samorządni, a przede wszystkim, że jesteśmy zdolni do tego, aby realizować wielkie inwestycje na przekór wszystkiemu
- dodał prezydent RP.
Nowa droga wodna ma przyczynić się do rozwoju portu w Elblągu i całego regionu. To również podkreślano podczas otwarcia.
Wierzę, że to początek czwartego portu RP, wierzę, że to nowy impuls dla rozwoju tej ziemi, ale przede wszystkim wierzę, że to kolejny akt tego, co było przez bardzo długie lata naszym marzeniem, także po 1989 roku, by Polska była naprawdę niepodległa, naprawdę suwerenna, by była silnym, poważnym, liczącym się państwem
- przekonywał Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS przypomniał również o zaangażowaniu lokalnej społeczności w realizację miliardowej inwestycji. - Ten piękny dzień otwarcia kanału jest wynikiem dwóch rodzajów woli. Tej woli, której inspiracją jest patriotyzm Polski, odnoszący się do państwa (...). Był także patriotyzm inny, ten lokalny. To był patriotyzm mieszkańców Elbląga, Warmii i Mazur, tych wszystkich, którzy chcieli, aby ich ziemia się rozwijała, by ten w Polsce zapomniany, a tu pamiętany, port elbląski mógł być czwartym portem RP. To ci ludzie robili wszystko, aby to przedsięwzięcie zostało rozpoczęte. Muszę w tym momencie przypomnieć nazwisko Jerzego Wilka. Także Leonard Krasulski z całą energią przez przeszło 30 lat zabiegał o to, aby ten kanał powstał - dodał Jarosław Kaczyński.
Uroczyste otwarcie przekopu już za nami. Po godz. 14 otwarto śluzy i w pierwszy rejs nowym szlakiem wodnym ruszył statek Zodiak II. Od jutra kanał ma być ogólnodostępny dla jednostek pływających.
Jeszcze dziś (17 września) czekają nas dwa koncerty z okazji otwarcia kanału. O godz. 18 w Elblągu rozpocznie się "Wierzę w lepszy świat". Na scenie zobaczymy m.in. Kasię Moś, Piotra Cugowskiego, Janusza Radka i Marka Piekarczyka. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie TVP1.
Koncert odbędzie się również na terenie przekopu. Tutaj zaśpiewają m.in. Sound'n'Grace (godz. 20) i Cleo (godz. 21). Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziemy TUTAJ.
Przypomnijmy. Prace na Mierzei Wiślanej rozpoczęły się w październiku 2019 roku. Realizacja pierwszego etapu tej inwestycji zakończyła się w tym miesiącu. Ten projekt zakładał m.in. budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz budowę tzw. sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Wykonawcą generalnym jest konsorcjum NDI/Besix, a inwestorem Urząd Morski w Gdyni. Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga to prawie 23 kilometry (samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi ponad 10 km). Do wykonania pozostały jeszcze inwestycje uzupełniające. Kolejne etapy przedsięwzięcia obejmują m.in. trwającą już budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w Nowakowie oraz pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Nadal problematyczne pozostaje pogłębienie ostatnich 900 metrów nowego toru, znajdujących się już w granicach elbląskiego portu. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2023 roku. Docelowo kanałem mają się poruszać jednostki o zanurzeniu do 4,5 metrów, długości do 100 metrów i szerokości do 20 metrów. Koszt inwestycji to około 2 mld zł.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.