Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Cecylia, Jonatan, Stefan

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Marszałek Senatu przyjechał do Elbląga. "Niech te dęby będą świadectwem, że demokracja trwa"

07.06.2022, 09:23:00
Marszałek Senatu przyjechał do Elbląga. "Niech te dęby będą świadectwem, że demokracja trwa"
Fot. Paweł Friedrich

-  To dla mnie wielki zaszczyt odwiedzić Elbląg – mówił dziś (6.06.) Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki podczas zwołanej w Parku Planty konferencji prasowej. Polityk wraz z senatorem KO Jerzym Wcisłą i Prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim posadził trzy „dęby demokracji”.


Marszałka w naszym mieście przywitali parlamentarzyści (senator KO Jerzy Wcisła, posłanka KO Elżbieta Gelert, poseł PSL Zbigniew Ziejewski) oraz lokalne władze – Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, wiceprezydenci Michał Missan (KO) i Janusz Nowak (SLD) oraz Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk (KO).


Najpierw politycy spotkali się z dziennikarzami w Parku Planty, by wspólnie posadzić trzy „dęby demokracji”. - To dla mnie wielki zaszczyt odwiedzić Elbląg. Przyjechaliśmy tu z Braniewa, gdzie jest jedyna szkoła w Polsce, która nosi imię Senatu Rzeczypospolitej. W tej chwili spotykamy się, aby posadzić „dęby demokracji” - opowiadał  Tomasz Grodzki.


Skąd taki pomysł? - Dęby są symbolem trwałości, stabilności, potęgi i oprócz orła białego znane polskie dęby na stałe wdrukowane są w historię Rzeczypospolitej. Mam nadzieję, że te dęby razem z poprzednimi sadzonymi w obecności, z inicjatywy pana Prezydenta Komorowskiego otwierają nową elbląską tradycję – stwierdził  Tomasz Grodzki. - Rodu, który jest jednym z najstarszych w Polsce, o burzliwej historii i który pięknie się rozwija.

 

Cywilizacja od zawsze posługuje się językiem symboli (…) Jest tu już Dąb Wolności, będą Dęby Demokracji. W Elblągu tworzymy swoistą aleję wartości społecznych, wartości obywatelskich. (…) Same dęby niosą w sobie różne skojarzenia. Dęby są symbolem czystego klimatu, powietrza, które jest nam bardzo potrzebne. Dęby są też bardzo demokratyczne. Służą każdemu. Są dla wszystkich. (…) Dęby będzie sadził Marszałek Senatu, Marszałek izby ustawodawczej, ale też Prezydent Elbląga, przedstawiciel władzy samorządowej, czyli różne szczeble, różne organy władzy demokratycznej. Dzisiaj w Elblągu tworzymy dobry klimat dla demokracji

– zaznaczył Jerzy Wcisła.


W sadzeniu drzew uczestniczyło także kilku uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12. - Cieszę się, że są tu uczniowie, ponieważ jak mówił wielki Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan: Wolność jest dana tylko na jedno pokolenie naprzód. Wolności trzeba strzec, trzeba się nią opiekować, trzeba ją kultywować, trzeba ją bronić, a jak trzeba to i przelać krew. Tego  doświadczają bohaterscy obywatele i żołnierze Ukrainy. Teraz, kiedy wydawało nam się, że historia wojen w Europie jest już zamknięta – podkreślił Marszałek Senatu. - Tak samo jest z demokracją.

 

Kolejny wielki polityk Winston Churchill powiedział, że demokracja to jest najgorszy możliwy ustrój, ale nikt nie wymyślił jeszcze lepszego. To jest ustrój szukania kompromisu, ustrój dialogu,  szukania najlepszych rozwiązań, słuchania drugiej strony i mozolnego wykuwania najlepszych rozwiązań dla nas wszystkich, ale nie dla tej czy innej grupy. Dlatego dochodzenie do decyzji w demokracji nie jest łatwe, ale zwykle finalny rezultat jest dobry

– stwierdził Tomasz Grodzki.


Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że dęby mają stać się symbolem demokracji dla następnych pokoleń. - Sztafeta pokoleń, w której starsi dokonują tego, czego mogą. Potem przejmują pałeczkę młodsi. Tak, jak ci uczniowie Szkoły nr 12. Po nich przyjdą następni. Na tym powinna polegać trwałość demokracji, trwałość Rzeczypospolitej – dodał. - Nas już nie będzie, więc niech te dęby  będą świadectwem, że demokracja trwa, rozwija się i jest najlepszym rozwiązaniem dla naszej ukochanej ojczyzny.


6 czerwca 1999 r. w Elblągu był papież Jan Paweł II. Senator KO zapewnia, że data sadzenia dębów w Elblągu jest przypadkowa. - Nie była dyktowana tamtym wydarzaniem, ale tak się szczęśliwie złożyło, że 23 lata temu też Elbląg przeżył wielkie wydarzenie. Mam nadzieję, że to w historii Elbląga też się zapisze – dodał Jerzy Wcisła.


Na godz. 17.00, w Bibliotece Elbląskiej zaplanowano dyskusja panelową Marszałka z młodzieżą. Tematem spotkania będzie „Jak i dlaczego warto angażować się w życie społeczne?”. Relacje z tego wydarzenia przedstawimy w następnym materiale.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Galeria / Sadzenie drzew ( zdjęć 27 )
Dodano: 2022-06-07 | Fot. Paweł Friedrich

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.