Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

20 Maja, Piątek, Mikolaj, Piotr, Urban

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Aż 74 proc. głosujących było ZA zorganizowaniem referendum w sprawie odwołania Prezydenta Elbląga!

13.05.2022, 19:52:00
Aż 74 proc. głosujących było ZA zorganizowaniem referendum w sprawie odwołania Prezydenta Elbląga!

Czy w naszym mieście znowu może dojść do referendum? Zdecydowana większość głosujących w naszej ankiecie opowiedziała się za. Aż 74 proc. głosów oddano za zorganizowaniem referendum w sprawie odwołania Prezydenta Elbląga.


Jak informuje zpe.gov.pl „Referendum może służyć mieszkańcom gminy, powiatu lub województwa do odwołania przed końcem kadencji organu samorządowego, pochodzącego z bezpośrednich wyborów – czyli wójta, burmistrza, prezydenta miasta, rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa.


Takie głosowanie może zostać zorganizowane, gdy od dnia wyboru minęło co najmniej 10 miesięcy, a do końca kadencji odwoływanego organu pozostało nie mniej niż osiem miesięcy. (...)


Powszechne głosowanie może zostać przeprowadzone na żądanie części mieszkańców. Niezbędne jest w tym celu zebranie odpowiedniej liczby podpisów wyborców zameldowanych na danym obszarze. W gminie i powiecie jest to co najmniej 10%. (…)


Koszty głosowania pokrywane są z budżetu jednostki samorządowej (poza czynnościami komisarza wyborczego, które finansowane są z budżetu państwa).


Wynik referendum jest rozstrzygający, jeśli wzięło w nim udział co najmniej 30% osób uprawnionych do głosowania. Inaczej jednak ustala się próg frekwencyjny w przypadku odwoływania organu. Wynosi on wówczas 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze
organu, którego dotyczy referendum odwoławcze. Uczestnicy głosowania rozstrzygają każdą kwestię bezwzględną większością głosów.”


Referendum zostało przeprowadzone w naszym mieście w 2013 r. Aby Prezydent Elbląga mógł zostać wówczas odwołany taką decyzję musiało poprzeć 18 242 osoby.  Do odwołania Rady Miejskiej potrzeba było wtedy przynajmniej 21 127 głosów. Niezadowolenie społeczne było na tyle duże, że w 2013 r. po raz pierwszy w historii Elbląga w referendum odwołany został Prezydent Miasta i Rada Miasta.


W związku z komentarzami pod naszymi artykułami na temat przeprowadzenia kolejnego referendum o odwołanie Prezydenta Elbląga, o zdanie na ten temat zapytaliśmy naszych czytelników.
 

Głosowanie rozpoczęliśmy 5 maja, o godz. 19.00, a zakończyliśmy je 12 maja, o godz. 20.00. Zapytaliśmy naszych czytelników: Czy w Elblągu powinno zostać zorganizowane referendum lokalne w sprawie odwołania Prezydenta Miasta?


W sumie oddano 1337 głosów. Zdecydowana większość, bo aż 74 proc. (991 głosów) opowiedziało się za zorganizowaniem referendum. Zalewie 15 proc. (197 głosów) było przeciw. Niewiele mniej, bo 11 proc. (149 głosów) nie miało zdania na ten temat.

 

 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2022 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.