Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

20 Maja, Piątek, Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Krynica Morska bez burmistrza? Jest prawomocny wyrok dla włodarza miasta

05.05.2022, 13:30:00
Krynica Morska bez burmistrza? Jest prawomocny wyrok dla włodarza miasta
Fot. Archiwum redakcji

Sąd apelacyjny potwierdził, burmistrz Krynicy Morskiej przekroczył uprawnienia podczas budowy Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w 2018 roku. Wyrok jest prawomocny. Dla dotychczasowego włodarza miasta oznacza to utratę stanowiska, a mieszkańców czekają przedterminowe wybory lub rządy komisarza?

 

Przypomnijmy. Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez burmistrza Krynicy Morskiej dwa lata temu przeprowadziła malborska prokuratura. Chodziło o budowę Centrum Sportowo-Rekreacyjnego przy ul. Rybackiej, czyli inwestycję zrealizowaną w mieście kilka lat temu. To największy tego typu obiekt na Mierzei Wiślanej, kosztował ponad 3,6 mln złotych. We wrześniu 2020 r. śledczy postawili włodarzowi nadmorskiego miasta łącznie pięć zarzutów dotyczących przestępstw, które miał on popełnić w 2018 roku. Jak informowała wtedy rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator Grażyna Wawryniuk, dotyczyły one m.in. przekroczenia uprawnień i podrobienia dokumentów (w tym również aneksu do umowy o realizację inwestycji) w zakresie rzeczywistej daty ich sporządzenia, nakłaniania do popełnienia przestępstwa innej osoby i niedopełnienia obowiązków w zakresie należytej weryfikacji prac wynikających z umowy.

 

Akt oskarżenia przeciw burmistrzowi trafił do Sądu Rejonowego w Malborku. 29 września ubiegłego roku zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd wtedy wymierzył burmistrzowi karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawiesił na okres próby wynoszący 2 lata, karę grzywny w wysokości 100 stawek dziennych, przy określeniu wysokości jednej stawki na kwotę 100 złotych i zakazał mu pełnienia stanowisk kierowniczych na okres 3 lat.

 

Wyrok uważam za niesprawiedliwy, który nie odzwierciedla danej sprawy. Wszystkie moje działania były wykonywane dla dobra miasta Krynica Morska i jego mieszkańców i oczywiście będę się odwoływał, gdyż według mojej oceny nie zrobiłem nic złego

 

- komentował burmistrz wyrok sądu pierwszej instancji.  

 

Sprawa trafiała do sądu apelacyjnego, który kilka dni temu wydał wyrok w tej sprawie. 

 

Sąd Okręgowy w Gdańsku wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2022 roku zmienił zaskarżony wyrok, wymierzając oskarżonemu karę grzywny w wysokości 350 (trzysta pięćdziesiąt) stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na 100 (sto) złotych. W pozostałej części zaskarżony wyrok utrzymano w mocy, w tym  zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych orzeczony na okres 3 (trzech) lat

 

- informuje Tomasz Adamski, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

 

Jak dodaje rzecznik, wyrok jest prawomocny. 

 

Burmistrz nie chciał komentować drugiego postanowienia sądu, przyznaje jednak, że oznacza ono dla niego utratę dotychczasowego stanowiska. Oficjalnej informacji w tej sprawie jeszcze nie ma. 

 

Do tej pory do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku nie wpłynął odpis prawomocnego orzeczenia dotyczącego burmistrza Krynicy Morskiej. Trudno mi więc w tej chwili komentować tę sprawę. Jeśli taki wyrok do nas dotrze, po naszej stronie będzie poinformowanie o wygaśnięciu mandatu burmistrza. W momencie, gdy dojdzie do utraty mandatu, sprawę ewentualnych przedterminowych wyborów lub wprowadzeniu na jego stanowisko komisarza prowadzi wojewoda, a zarządza premier

 

- informuje Michał Elszkowski z Delegatury KBW w Gdańsku. 

 

Pytanie w tej sprawie skierowaliśmy również do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Obecnie czekamy na odpowiedź. Do tematu wrócimy. 

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2022 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.