- Od kilku dni obserwujemy niepokojący trend wzrostu zakażeń. Porównując wyniki to w ciągu ostatnich 6 dni widzimy, że mamy systematyczny wzrost poziomu zakażeń. Dzisiejszy wynik to jest o ponad 10 proc. więcej zakażeń niż tydzień temu. Poprzednie wyniki mieliśmy o ponad 20-25 proc. wyższe. To jest sytuacja, która budzi ogromny niepokój – mówił Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas zorganizowanej dziś (5.01.) konferencji prasowej.
Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jak zinterpretować te wyniki, czy jest to anomalia związana z okresem świątecznym czy jest to zmiana trendu związana na przykład z pojawieniem się Omikronu
– dodał Adam Niedzielski
Minister Zdrowia przyznał, że interpretuje te wyniki jako „anomalię poświąteczną”. - Najważniejsze odniesienie jest odniesienie do poprzedniego roku - podkreślił. - W poprzednim roku nastąpiło bardzo podobne zjawisko. (…) W zeszłym roku po tym nastąpił jednak spadek.
Przypomnijmy, że w województwie warmińsko-mazurskim potwierdzono pierwszy przypadek wariantu omikron koronawirusa. Zarażona została kobieta, która przyjechała do Polski przed Bożym Narodzeniem z Wielkiej Brytanii. W Elblągu i powiecie elbląskim dotychczas takiego przypadku nie stwierdzono.
- W związku ze zbliżającym się Omikronem, bo tak trzeba nazwać obecną sytuację, chcemy państwu przedstawić założenia wzmocnionej, bardziej intensywnej opieki przedszpitalnej, której celem będzie odciążenie szpitali od tego, by pacjenci nie trafiali do szpitali bądź trafiali później – stwierdził Adam Niedzielski.
Jakie to założenia? - Przewidujemy, że pojawienia się Omikronu w ten sposób, że on zacznie dominować gdzieś w okolicach końca stycznia. Jeżeli ta zwiększona fala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia to my zwiększamy teraz zasoby materiałów, ale przede wszystkim przygotowujemy plany zwiększenia infrastruktury w postaci dodatkowych łóżek. Przewidujemy dwa warianty – do 40 tys. łóżek lub wersja bardziej pesymistyczna – do 60 tys. łóżek – opowiadał Adam Niedzielski.
Minister zwrócił się do osób powyżej 50. roku życia, by w przypadku dodatniego wyniku testu skorzystali z przesłanego im pulsoksymetru. - Namawiam wszystkich, którzy mają pozytywne wyniki testów, by dotarli do momentu zarejestrowania się do programu PulsoCare - zaznaczył.
Pacjentowi należy się opieka w okresie przedszpitalnym i to jest odpowiedzialność lekarzy rodzinnych. (…) Taka pomoc nie powinna ograniczać się wyłącznie do teleporady
– stwierdził Adam Niedzielski.