Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Adela, Felicyta, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Odbiór domu – o czym należy pamiętać?

02.12.2021, 12:19:00
Odbiór domu – o czym należy pamiętać?

Zakończenie budowy domu wymaga formalnego potwierdzenia. Zanim wprowadzisz się do świeżo wybudowanego budynku, powinieneś uzyskać potwierdzenie nadzoru budowlanego, że nadaje się on do zamieszkania. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przepisy prawa budowlanego narzucają na inwestora obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego. Zwykle to czysta formalność i tylko w skrajnych przypadkach nie udaje się uzyskać zaświadczenia o braku sprzeciwu ze strony urzędu. Jak przebiega procedura odbioru i o czym należy pamiętać po jej zakończeniu?


Przeprowadzka do nowego domu – o czym należy pamiętać? 


Kiedy stan techniczny domu pozwala na to, by w nim zamieszkać, większość osób na tym etapie skupia się na urządzaniu wnętrz. W końcu każdy chce, by były zarówno piękne, jak i funkcjonalne. Warto w tym celu zatrudnić specjalistów — dobry architekt potrafi zdziałać cuda. 

Równocześnie powinieneś zadbać o to by dom był bezpiecznym miejscem. Wielu ludzi myśli o tym już na etapie budowy domu. Instalacje alarmowe i monitoring najlepiej zainstalować, zanim przejdziesz do wykończeń. Budynek należy też ubezpieczyć — chodzi tu nie tylko o samą konstrukcję, lecz także kosztowne wyposażenie pomieszczeń. Nie musisz w tym celu umawiać się z agentem — dziś możesz wykupić ubezpieczenie mieszkania online. Samodzielnie dobierzesz wszystkie składniki ubezpieczenia i ustalisz wysokość rocznej składki. To bardzo wygodne rozwiązanie. Właściciele nowych domów i mieszkań doskonale znają wartość swoich nieruchomości, więc wypełnienie wniosku nie sprawi im żadnego problemu.  

Odbiór domu krok po kroku

W przepisach polskiego prawa odbiór domu jednorodzinnego przebiega według jednej z dwóch procedur. Możesz wystosować do urzędu zawiadomienie o zakończeniu budowy lub postarać się o udzielenie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. Wybór drogi formalnej należy do inwestora. 

Aby przeprowadzić odbiór domu jednorodzinnego, musisz zgromadzić dokumentację wykonanych prac i wypełnić dokumenty wymagane przez urząd. Następnie należy udać się z nimi do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Urzędnicy zapoznają się z nimi, zanim udadzą się na plac budowy, aby dokonać odbioru faktycznego. Jeśli starasz się o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, wówczas inspektor nadzoru budowlanego uda się na budowę i dokona kontroli stanu budynku. Od jego decyzji zależy, czy będziesz mógł wprowadzić się do swojego nowego domu. Warto przejść przez tę procedurę w sytuacji, gdy zleciliśmy budowę firmie. Inspektor Nadzoru Budowlanego to bezstronny specjalista, który może wskazać usterki, o których laik nie będzie miał pojęcia. 

Jeśli budynek jest bezpieczny i gotowy do zamieszkania, urząd wyda zaświadczenie o braku sprzeciwu. Pozwolenie na zasiedlenie budynku może mieć również formę tzw. milczącej zgody. Czynności urzędowe związane z odbiorem domu jednorodzinnego nie trwają długo. Najwięcej czasu trzeba poświęcić na przygotowanie dokumentacji – warto zaplanować to wcześniej, jeśli wybrałeś już datę wprowadzenia 
 

--------- Artykuł Partnera ---------

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.