Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

13 Maja, Poniedziałek, Gloria, Robert, Serwacy

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Naziści honorowymi obywatelami Elbląga?

22.11.2021, 17:54:00
Naziści honorowymi obywatelami Elbląga?

Często słyszę od kogoś, że Adolf Hitler jest honorowym obywatelem Elbląga. Nic dziwnego skoro nawet w internecie jest taka informacja. W końcu jest, czy był? Chciałabym wiedzieć, czy nasze miasto rozprawiło się z tym raz na zawsze - pyta Czytelniczka info.elblag.pl.

 

W wielu miastach, leżących przed 1945 rokiem w granicach Trzeciej Rzeszy, m.in. w Gdańsku, Olsztynie i Szczecinie Adolf Hitler otrzymał honorowe obywatelstwo. Taka sytuacja miała miejsce również w Elblągu. Oprócz Adolfa Hitlera tytuł ten nadano w naszym mieście również Hermannowi Goeringowi i Josephowi Goebbelsowi. To historia, o której dziś wielu elblążan nie pamięta. Jednak nazwiska wszystkich trzech nazistów znajdziemy np. w spisie honorowych obywateli Elbląga w artykule dotyczącym naszego miasta w Wikipedii. 
 

Wiem, że Elbląg ma swoją historię, że po II wojnie światowej po raz kolejny znalazł się w granicach państwa polskiego. Myślę jednak, że z pewnymi sprawami powinniśmy rozprawić się raz na zawsze. Tym bardziej że w internecie nadal możemy przeczytać, że Hitler ma tytuł honorowego obywatela Elbląga -  córka zwróciła mi na to uwagę

 

- mówi pani Anna, mieszkanka Elbląga. 
 

Pytanie w tej sprawie skierowaliśmy do Ratusza. Zdaniem władz Elbląga sprawa jest już rozwiązana. Potwierdza to opinia prawna, którą przesłała nam rzeczniczka prezydenta Elbląga Joanna Urbaniak.  

 

Należy jednoznacznie i kategorycznie stwierdzić, że brak jest podstaw prawnych do odebrania przez obecną Radę Miejską tytułu Honorowego Obywatela Elbląga osobom, którym zostały nadane przed 1945 rokiem, w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W tym czasie Elbląg nie był miastem polskim, a jednocześnie nie ma ciągłości prawnej pomiędzy funkcjonującą administracją państwową a gminą obecnie istniejącą. Rzeczpospolita Polska nie jest następcą prawnym Rzeszy Niemieckiej, a zatem akty prawne wydane przez organy administracji Elbinga posiadają jedynie walor historyczny

 

- podkreśla Patryk Ogórek, radca prawny. 
 

Swoją opinię opiera na aktach prawnych. Jak podkreśla, kwestia odebrania tytułów honorowych obywateli miast polskich nadanych przed rokiem 1945 nie jest sprawą nową. Przykładowo 1 marca 2007 roku ówczesny poseł Karol Karski zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z interpretacją w sprawie honorowych obywateli miast polskich, którzy swoje tytuły otrzymali przed 1945 r. W odpowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, działając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, wyjaśnił, że w ocenie ministerstwa nie ma podstaw prawnych do przyjęcia ciągłości prawnej pomiędzy obecnymi gminami polskimi a niemieckimi gminami, które w latach 30. XX wieku nadawały honorowe obywatelstwo wyżej wymienionym osobom, dodaje.

Tego rodzaju akty prawne podjęte zostały w ramach innego państwa, w oparciu o inne uregulowania prawne w nim obowiązujące. W odpowiedzi wskazano również, że na mocy art. 31 ust.1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym rady gmin zostały zobowiązane do uchwalenia i ogłoszenia w terminie do 31 grudnia 1990 r. wykazu aktów prawa miejscowego, wydanych przez rady narodowe i terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego przed dniem wejścia w życie tej ustawy i nadal obowiązujących na obszarze tych gmin. Zgodnie z art. 31 ust. 4 cytowanej ustawy akty prawa miejscowego niezamieszone w ww. wykazach tracą moc z dniem ogłoszenia wykazów.

 

Taki wykaz aktów w odniesieniu do Gminy Miasto Elbląg został opublikowany w uchwale Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 grudnia 1990 r. W wykazie tym nie znalazły się żadne akty prawne nawiązujące do uchwał w przedmiocie nadania tytułu Honorowego Obywatela Elbląga przed 1945 rokiem. Co prawda w mojej ocenie wykaz mógł obejmować jedynie uchwały nadane przez polskie organy administracji działające na terenie miasta. Wynika to wprost z cytowanego wyżej art. 31 ust 1 ustawy, a nie obecnego państwa Rzeszy Niemieckiej. Niemniej jednak wskazana regulacja potwierdza brak ciągłości pomiędzy obecnie istniejącymi gminami a poprzednimi na danym obszarze. Taka ocena zawarta została również w przywołanej powyżej odpowiedzi administracji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

- wyjaśnia Patryk Ogórek.  
 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.