Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

9 Grudnia, Czwartek, Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"Czerwona kartka dla ministra Czarnka". Elblążanie też wzięli udział w manifestacji nauczycieli

12.10.2021, 19:47:00
"Czerwona kartka dla ministra Czarnka". Elblążanie też wzięli udział w manifestacji nauczycieli
Źródło: https://www.facebook.com/znpedupl/

"Dość arogancji i braku szacunku". Pod tym hasłem nauczyciele manifestowali w Warszawie. Udział w proteście wzięło również kilkudziesięciu pracowników oświaty z Elbląga. 

 

Manifestacja nauczycieli odbyła się w minioną sobotę, 9 października, w stolicy. Protestujący pojawili się między innymi przed siedzibą resortu edukacji - w związku z decyzją sanepidu byli podzieleni na kilka mniejszych grup. Domagali się m.in. podwyżki wynagrodzeń i sprzeciwiali propozycjom zmian w Karcie nauczyciela zaproponowanym przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. 
 

Sprowadziła nas tutaj chęć wyrażenia dezaprobaty wobec pomysłów ministra. Chcemy wolnej, niezależnej i autonomicznej szkoły opartej o wolnego, niezależnego, dobrze wynagradzanego nauczyciela. Chcemy szkoły wychowującej ku przyszłości. Tymczasem projektowane zmiany uderzają w istotę zawodu nauczyciela

 

- mówił podczas manifestacji Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 

Zdaniem manifestujących propozycje ministra Czarnka nie przełożą się na poprawę warunków pracy nauczycieli. - Projektowane rozwiązania są skrajnie niekorzystne. Odbieramy je jako kolejną „reformę” dewastującą system oświaty i pragmatykę nauczycielską oraz uderzenie w prestiż zawodu nauczyciela. Deklarowana przez ministra Przemysława Czarnka „podwyżka” płac kosztem zwiększenia pensum, wprowadzenia nowych „godzin karcianych” i odebrania niektórych dodatków, a także zmniejszenie odpisu na fundusz socjalny, oznacza, że nauczyciele sami sfinansują przyszły wzrost wynagrodzeń. Proponowane od 1 września 2022 r. zmiany w zasadach wynagradzania nauczycieli powielają obecne rozwiązania, które są oparte o wysokość kwoty bazowej, ustalanej przez parlamentarzystów - przekonuje ZNP w petycji do resortu edukacji.

 

Podczas protestu przedstawiciele ZNP złożyli w MEiN petycję w obronie statusu zawodu nauczyciela w Polsce. Uczestnicy manifestacji "wystawili" ministrowi Czarnkowi czerwoną kartkę, za: kłamstwa, degradację oświaty i zawodu nauczyciela, pseudopodwyżki i niszczenie autonomii polskiej szkoły. 

 

Na manifestacji, jak podaje ZNP, byli: nauczyciele i nauczycielki, pracownicy oświaty, dyrektorzy, rodzice, studenci, przedstawiciele/ki organizacji pozarządowych i ruchów społecznych m.in. Protest z Wykrzyknikiem, Wolna Szkoła, samorządowcy i posłanki, związkowcy z innych związków zawodowych – FZZ i OPZZ, a także członkowie oświatowej Solidarności. Byli też protestujący pracownicy służby zdrowia i przedstawiciele stowarzyszeń sędziowskich.W akcji udział wzięło również kilkudziesięciu nauczycieli oraz pracowników oświaty z Elbląga i okolic. 
 

Sytuacja w oświacie jest dramatyczna i nie podejmuje się decyzji, które mogłyby ją uzdrowić. Resort edukacji okazuje kompletny brak szacunku dla naszego środowiska. Propozycji zmian ministra Czarnka nie możemy traktować poważnie. Protestujemy, bo martwi, że nikt nie zajmuje się przyszłością dzieci. Zaczyna brakować nauczycieli - młodzi ludzie po studiach wybierają pracę w prywatnych firmach, przedsiębiorstwach za godziwe pieniądze i w godnych warunkach - a będzie jeszcze gorzej. Niedługo naprawdę nie będzie komu uczyć fizyki czy chemii. Niestety od kilku lat, od momentu likwidacji gimnazjów, w naszym kraju podejmuje się coraz gorsze dla oświaty decyzje. Teraz mamy tego apogeum

 

- mówi Gerhard Przybylski, prezes Oddziału ZNP w Elblągu.  

 

Różnych ministrów już mieliśmy, ale to, co wyprawia obecny, przechodzi ludzkie pojęcie - dodaje Gerhard Przybylski. - Polityka nie może wchodzić do szkół, do dzieci przy ławce. Niestety obecnie wydaje się to ważniejsze od rzeczywistej reformy edukacji. Dochodzi do absurdów, gdy np. dyrektorka szkoły, która zgodziła się, aby uczniowie wzięli udział w spotkaniu dotyczącym Konstytucji RP, została zawieszona. Normalny umysł tego nie pojmuje. Dlatego protestujemy i domagamy się zmian. Jakie będą nasze kolejne kroki? Na razie czekamy na reakcję resortu edukacji.

 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2021 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.