Dziś (31 sierpnia) Rada Ministrów złożyła wniosek do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie dwóch województw (lubelskiego i podlaskiego). Ma to związek z obecną sytuacją na Białorusi.
- Jesteśmy odpowiedzialni za szczelność naszej granicy, za zapobieganie nielegalnej imigracji, za przemyt i za wszelkie próby destabilizacji polskiej sytuacji zarówno na granicy, jak i w ogóle na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył Premier RP Mateusz Morawiecki podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej.
Premier podkreślił, że sytuacja na granicy z Białorusią jest „cały czas jest kryzysowa”. - A to z tego podstawowego względu, że reżim Łukaszenki postanowił przetransportować ludzi z Iraku, głównie są to obywatele Iraku, na terytorium Białorusi. Postanowił „wypchnąć” tych ludzi na terytorium Polski, Litwy i Łotwy po to, ażeby wprowadzić elementy stabilizujące na terytorium naszych krajów – mówił Mateusz Morawiecki.
Dlatego dzisiaj Rada Ministrów postanowiła wystąpić do pana Prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego
– dodał Mateusz Morawiecki.
Co to oznacza w praktyce? - Tam wyłączony będzie katalog pewnych możliwych działań związanych z normalnym funkcjonowaniem przez okres 30 dni – mówił Mateusz Morawiecki. - Będziemy mogli dzięki temu zapewnić jakość szczelności naszej granicy i po prostu zapobiegać tym agresywnym działaniom, które są cały czas prowadzone, a właściwie są nasilane ze strony reżimu pana Łukaszenki.
- Warto wspomnieć, że Litwa i Łotwa także wprowadziły już takie rozporządzenia dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego. Musimy powstrzymać te agresywne działania hybrydowe, które są prowadzone według scenariusza prowadzonego w Mińsku, dlatego zdecydowaliśmy się zaproponować panu Prezydentowi takie rozwiązanie – stwierdził Premier.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zapewnił, że podjęta przez
Radę Ministrów uchwała o wprowadzeniu stanu wyjątkowego dotyczy terenów leżących bezpośrednio przy granicy z Białorusią. - Ten pas będzie obejmował 115 miejscowości na Podlasiu i 68 miejscowości w województwie lubelskim. Podkreślam – miejscowości a nie gmin. Chodzi o wąski pas miejscowości – dodał.
Będą tam obowiązywały restrykcje zgodnie z przepisami dotyczącymi wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dziś uchwała trafi do Prezydenta i w momencie, kiedy pan Prezydent podpisze swoje rozporządzenie (…) ten stan będzie wprowadzony w trybie natychmiastowym. Wejdą wtedy dodatkowe, przygotowane już projekty, rozporządzenia Rady Ministrów bardzo szczegółowo określające restrykcje wprowadzone na mocy tych przepisów
– wyjaśniał Mariusz Kamiński.