Przejazd "na kołach" i ładowanie sprzętu na okręty 8 Flotylli - "Amber Desire- 21" to wspólne ćwiczenia żołnierzy Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W), Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W, stacjonującej w Polsce grupy bojowej NATO i Marynarki Wojennej RP.
Pod koniec zeszłego roku żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód brali udział w ćwiczeniu pk. "Amber Desire - 20". Podczas ćwiczenia polscy żołnierze przemieścili się "na kołach" na Litwę, do miejscowości Alytus, gdzie stacjonuje, afiliowana do elbląskiego dowództwa, brygada "Żelazny Wilk". Celem "Amber Desire - 20" było sprawdzenie zdolności przygotowania w krótkim czasie przemieszczenia poza granice kraju zespołu zadaniowego. W ćwiczeniu, oprócz żołnierzy dowództwa dywizji i Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W brali udział również żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.
"Amber Desire - 20" miało swoją kontynuację w tym roku. Tym razem w ćwiczeniu udział brali żołnierze dowództwa dywizji, Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W oraz grupy bojowej, która w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO stacjonuje w Polsce. 15 czerwca żołnierze grupy bojowej wyruszyli do Elbląga. Następnego dnia (16 czerwca), wraz z pozostałymi uczestnikami ćwiczenia, przemieścili się do Portu Wojennego w Gdyni. Główna część ćwiczenia to załadunek sprzętu na okręty transportowo – minowe z 2 dywizjonu okrętów transportowo – minowych wchodzącego w skład 8 Flotylli. Po zakończeniu załadunku i przygotowaniu okrętów do wyjścia w morze ćwiczący żołnierze przeszli szkolenie, podczas którego zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa, poruszania się po okręcie i przydziałem środków ratunkowych.
Po zakończeniu szkolenia okręty wyszły w morze. Kolejne dwa dni ćwiczenia to powrót do Portu Wojennego, rozładunek i powrót żołnierzy do jednostek.
„Amber Desire - 21” było nowym doświadczeniem dla żołnierzy wielonarodowej dywizji. Dzięki takim ćwiczeniom doskonalą oni swoje umiejętności, poszerzają wiedzę o nowe doświadczenia i doskonalą procedury usprawniając współpracę i zdolności do realizacji zadań w wymiarze międzynarodowym.
Tekst: ppłk Dariusz Guzenda
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.