Znamy wyniki rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. W zestawieniu dziesięciu placówek najbardziej otwartych i bezpiecznych dla osób nieheteronormatywnych w całej Polsce na 6. miejscu znalazło się Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, koło Elbląga.
Jesteśmy szkołą otwartą. Budujemy społeczność opartą na szacunku, która respektuje i szanuje wszystkich, uczniów i nauczycieli, abyśmy czuli się bezpiecznie.
- mówi Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.
Ranking szkół LGBTQ+ ma pomóc młodzieży w wyborze przyjaznej, bezpiecznej i otwartej szkoły średniej. Po raz pierwszy obejmie zasięgiem całą Polskę. Dotychczas takie zestawienie było przygotowywane tylko dla szkół ponadpodstawowych ze stolicy. W tym roku po raz pierwszy poproszono młodzież, aby wypowiedziała się na temat placówek oświatowych z całego kraju. Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki. W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły: organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym.
Łącznie na pytania odpowiedziało ponad 22 tys. osób z całego kraju. W akcji wzięło udział 2,5 tys. placówek w Polsce. Na tej podstawie powstał ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. W pierwszej dziesiątce są dwie szkoły z województwa warmińsko-mazurskiego. Oprócz Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym wskazano również na I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie - szkoła ta znalazła się na 2. miejscu.
Celem akcji jest przede wszystkim umożliwienie wyboru bezpiecznej, otwartej i akceptującej szkoły przez kandydatów i kandydatki do szkół średnich. Poza najważniejszym rankingiem maturalnym Perspektyw ważne jest, aby młode osoby miały ogląd sytuacji samopoczucia uczniów i uczennic w szkole. Oczywiście w toku badania najważniejsze są oceny uczniów i uczennic. Chcemy, aby to właśnie młodzi ludzie mieli możliwość oceny swoich szkół, a nie dyrekcja za nich. Jednak wyniki będą służyć także dorosłym - szkoły dostaną swego rodzaju informację zwrotną na temat samopoczucia osób LGBTQ+
- mówił Dominik Kuc, twórca rankingu w rozmowie z info.elblag.
Z odpowiedzi uczestników akcji wynika także, że: 90 proc. uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkole, 78 proc. regularnie dostrzega w swojej szkole symbole przypisywane społeczności LGBTQ+, np. tęczowe przypinki na plecakach, a 55 proc. jest też zdania, że szkoła nie miałaby nic przeciwko, gdyby para jednopłciowa tańczyła poloneza na studniówce.
Z drugiej strony tylko 26 proc. ankietowanych spotkało się z reakcją ze strony grona pedagogicznego w przypadku wystąpienia dyskryminacji, czy użycia obraźliwych symboli. Aż 72 proc. badanych stwierdziło też, że ich szkoły nie prowadzą żadnych działań w ramach Tęczowego Piątku lub warsztatów antydyskryminacyjnych.
Organizatorzy rankingu jego wyniki zaprezentowali we wtorek 8 czerwca na konferencji prasowej, zorganizowanej przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dziesięć najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości.
Źródło: https://www.facebook.com/rankingszkollgbtq
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.