Zakup mieszkania to poważna decyzja, która wiąże się nie tylko z konsekwencjami finansowymi. Bardzo często zły wybór może okazać się katastrofalny w skutkach i przełożyć również na problemy natury prawnej. To dlatego tak ważną rolę odgrywa, jak najbardziej skrupulatne zapoznanie się z rozbudowanymi informacjami na temat nieruchomości. Numer księgi wieczystej pozwala na ustalenie wielu informacji w tym zakresie. Warto dowiedzieć się, jakie dane kryją się w księgach wieczystych oraz jak do nich dotrzeć.
Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej?
Ustalanie informacji np. na temat osób jest stosunkowo proste dzięki systemowi PESEL i rozbudowanym dokumentom, jakie na nasz temat gromadzą różnego typu instytucje. Na podobnej zasadzie ewidencjonowane są również nieruchomości. Funkcję ich „dowodu osobistego” odgrywają księgi wieczyste, będące miejscem przechowywania najważniejszych informacji na ich temat. Dzięki nim można szczegółowo zapoznać się z charakterystyką domu, mieszkania lub działki, poznać jej właścicieli czy ograniczenia mające wpływ na możliwość dysponowania nimi. Numer ksiąg wieczystych pozwala natomiast na łatwe odnalezienie odpowiedniego dokumentu – na blogu blogkredytowy.pl można przy tym znaleźć sprawdzone sposoby na to, jak sprawdzić numer księgi wieczystej, nawet jeżeli nim nie dysponujemy. Ta prosta czynność może uchronić nabywcę przed poważnymi kłopotami, dlatego nie warto pomijać jej jeszcze przed zakupem nowego mieszkania lub innej nieruchomości.
Sposoby na poznanie numeru księgi wieczystej
Oczywiście najłatwiejszym sposobem na ustalenie numeru księgi wieczystej jest uzyskanie go od sprzedawcy lub pośrednika. W wielu przypadkach kupujący nie chcą tego robić lub nie udaje im się otrzymać takiej informacji. Nie jest to jednak żadnym problemem. Pomocny może okazać się, chociażby stary numer księgi wieczystej: wystarczy do niego dodać kod odpowiedniego sądu rejonowego, który uda się ustalić dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości wyszukiwarce, a następnie ustalić cyfrę kontrolną (z zakresu 0-9). Przykładowy numer księgi wieczystej dostosowanej do formatu elektronicznego to: GD1Y/123456789/1, gdzie pierwsza część odsyła do konkretnego sądu, następna stanowi numer księgi wieczystej, a ostatnia to cyfra kontrolna.
Numer księgi wieczystej po adresie: jak go ustalić?
W bardzo łatwy sposób uda się ustalić numer księgi wieczystej po adresie. W tym celu można zasadniczo przyjąć dwie strategie. Pierwsza opiera się na wizycie w stosownym urzędzie gminy lub sądzie wieczystoksięgowym. W takim scenariuszu konieczne może stać się jednak wykazanie interesu prawnego do pobrania informacji tego typu. Urzędnicy z kolei nie zawsze będą skłonni do jej udzielenia w przypadku np. chęci zakupu mieszkania. Taki sposób wiąże się również ze sporymi niedogodnościami, ponieważ zakłada konieczność poniesienia opłaty administracyjnej oraz oczekiwania na wskazanie numeru księgi wieczystej. Lepszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z usług portali pozwalających na określenie numeru księgi wieczystej po adresie: zasadniczo wystarczy jedynie wprowadzić informację o lokalizacji, aby uzyskać nie tylko numer księgi wieczystej, ale przejrzeć od razu jej zawartość.
Czego dowiesz się dzięki księdze wieczystej?
Co ważne: księgi wieczyste są publiczne. Oznacza to, że każda osoba, która posiada numer księgi wieczystej, ma prawo do zapoznania się z widniejącymi w niej informacjami. Te są natomiast niezbędne z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Przede wszystkim uda się uniknąć oszustwa: w KW widnieją dane właścicieli nieruchomości oraz rozbudowane dane na temat jej stanu prawnego. Warto wobec tego upewnić się, czy np. nie istnieją roszczenia wobec nieruchomości, w tym służebność czy dożywocie, i czy nie jest ona zadłużona. Ważne dane dotyczą również hipoteki: wpis tego typu może okazać się sporym problemem w przyszłości. Z drugiej strony warto również pamiętać, że zakup nieruchomości z hipoteką nie musi być ryzykowny, sprzedawca powinien jednak przekazać wyczerpujące informacje na jej temat i przedstawić dokumenty niezbędne do jej usunięcia po finalizacji transakcji.
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.