Podczas zorganizowanej dziś (25.03.) konferencji prasowej Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeniach, które będą obowiazywać w całej Polsce od 27 marca do 9 kwietnia. - To najtrudniejszy okres pandemii, najtrudniejszy okres od 13 miesięcy - zaznaczył Premier.
- Wszystkie nowe, trudne decyzje, są na ten moment koniecznie, aby za 2-3 tygodnie było widać, że jesteśmy w lepszym trendzie (...) Ograniczenie mobilności, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne (...) W tej chwili potrzebujemy narodowej solidarności (...) Walczymy o życie obywateli, walczymy o miejsca pracy - stwierdził Mateusz Morawiecki.
- Nie ma już żadnej wątpliwości, że trzecia fala przewyższy drugą falę. (...) Niestety ta ewolucja wirusa (...) powoduje więcej hospitalizacji. W szczytowym momencie drugiej fali obłożenie łóżek w szpitalach był rzędu 23 tys. w tej chwili mamy ich już 27 tys. To jest jeden z powodów, dla których podjęliśmy decyzję o nowych obostrzeniach - mówił Minister Zdrowia Adam Niedzielski.
Minister Zdrowia stwierdził, że liczba zakażeń w naszym województwie spada. - Warmińsko-mazurski to jest pierwszy region w Polsce, w którym wprowadzone zostały nowe obostrzenia. Średnia zachorowań spadła tam poniżej 840 z 900. To nie jest duża zmiana, ale jest tam swego rodzaju przesilenie. (...) Widać, że logika wprowadzenia obostrzeń działa - stwierdził Adam Niedzielski.
Nowe obostrzenia od soboty (27 marca), na dwa tygodnie (do 9 kwietnia):
- wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
- centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
- w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
- w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
- zakaz działalności salonów fryzjerskich, urody i kosmetycznych w całej Polsce.
- zamknięte zostaną żłobki i przedszkola (wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych, m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice nadal będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
- działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego - wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności
Nadal obowiązują dotychczasowe obostrzenia. Swoją działalność nadal zawieszane mają:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego mają uczyć się zdalnie.
KJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.