Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

20 Kwietnia, Wtorek, Agnieszka, Teodor, Czeslaw

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Brytyjski wariant koronawirusa w Elblągu! Ta mutacja jest o wiele bardziej zakaźna, ostrzega sanepid

24.02.2021, 16:03:00
Brytyjski wariant koronawirusa w Elblągu! Ta mutacja jest o wiele bardziej zakaźna, ostrzega sanepid

Brytyjska odmiana koronawirusa dotarła do Elbląga. Warmińsko-mazurski sanepid przebadał 24 losowo wybrane próbki od osób zakażonych koronawirusem. Jak się okazało aż 70 proc. to angielska mutacja SARS-CoV-2 - te próbki pochodzą od mieszkańców powiatów olsztyńskiego i ostródzkiego oraz Elbląga.

 

Badania przeprowadzone w Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie dotyczyły 24 próbek od mieszkańców województwa z dodatnim wynikiem zakażenia koronawirusem.

W 16 z tych próbek potwierdzono obecność brytyjskiej mutacji wirusa, jedna próbka jest niepewna, co daje 70 proc. obecności brytyjskiej odmiany koronawirusa w badanych próbkach

- powiedzał PAP Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. 

 

Szef warmińsko-mazurskiego sanepidu dodał, że przebadanie 24 próbek to zbyt mało, by uogólniać wyniki badania na wszystkie próbki. - Ale zdecydowanie jest to niepokojąca przesłanka i będziemy mapować region, by badać kolejne próbki - zapowiedział Dzisko.

 

Brytyjski wariant koronawirusa, jak przestrzega sanepid, jest o wiele bardziej zakaźny. W Polsce po raz pierwszy został zidentyfikowany w styczniu tego roku. 

 

Te nowe koronawirusy (oprócz wariantu angielskiego, pojawił się również wariant afrykański - przyp. red.) łatwiej się przenoszą z człowieka na człowieka. W tej chwili jeszcze trudno powiedzieć, czy są one bardziej groźne, gdy już dojdzie do zakażenia i czy wywołują cięższe postaci choroby. Pojawiły się jednak pierwsze, nieśmiałe opinie, że zwiększyła się zachorowalność objawowa u osób młodszych, czyli to, czego do tej pory nie obserwowano. Nie mamy natomiast niepokojących informacji odnośnie odporności tych wariantów koronawirusa na szczepionkę przeciw COVID-19. To ważne

 

- mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. 

 

Naukowcy podkreślają również, że wariant brytyjski daje inne objawy. Kaszel, zmęczenie, ból gardła i bóle mięśni mogą występować częściej u osób, które zaraziły się brytyjskim wariantem. Rzadziej natomiast mogą pojawiać się zaburzenia węchu i smaku - informuje warmińsko-mazurski sanepid

 

Eksperci przypominają, że w przypadku każdego wariantu, przestrzeganie zasad sanitarnych zmniejsza ryzyko zakażenia. Pamiętajmy więc o noszeniu maseczek, myciu i dezynfekcji rąk, zachowaniu dystansu fizycznego w miejscach publicznych i wietrzeniu pomieszczeń.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2021 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.