Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

28 Lutego, Niedziela, Makary, Prokop, Hilary

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

INFO na Przekopie. Zobacz naszą fotorelację z budowy Kanału w zimowej odsłonie

17.02.2021, 10:20:00
INFO na Przekopie. Zobacz naszą fotorelację z budowy Kanału w zimowej odsłonie
Fot. Adrian Sajko

Niskie temperatury i duża ilość śniegu spowodowały zatrzymanie bądź zmniejszenie prac przy wielu inwestycjach. Jak zapewnia mgr inż. kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, budowa Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną przebiega zgodnie z planem. - Wcześniej udało nam się wygospodarować nadwyżkę czasu, z której teraz korzystamy. Dzięki temu zima nas nie zaskoczyła - mówił w rozmowie z nami.



Budowa Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest największą w Polsce inwestycją, na którą składa się bardzo dużo elementów. Czy zima, z jaką w tym roku przyszło nam się zmagać wpłynęła na prowadzone prace?


 

Zima i warunki, które się pojawiły utrudniają nam pracę, ale jeśli chodzi o terminy i harmonogram to na szczęście mieliśmy wyprzedzenie. Powoli zbliżamy się do połowy czasu przeznaczonego na inwestycję. Wyprzedzenia, w stosunku do harmonogramu, pozwalają nam na twierdzenie, że nie mamy opóźnień. Trzeba było jednak zmienić nieznacznie plany, przekierować siły i środki na inne zadania

 

- przyznał Wiesław Piotrzkowski.

Czy prace nad budową sztucznej wyspy, która powstaje na Zalewie Wiślanym zostały wstrzymane? - Sprzęt pływający, który był zaangażowany do budowy sztucznej wyspy został przebazowany do Portu Tolkmicko i Kątów Rybackich - stwierdził Wiesław Piotrzkowski. - W miejscu, w którym powstaje wyspa pozostała jedna pogłębiarka. Pozostałe czynności, jak np. pogrążanie ścianek szczelnych, wstrzymaliśmy. Trwają natomiast prace związane z kamieniem hydrotechnicznym, którym jest umacniany falochron wschodni i zachodni portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej.

W styczniu br. po raz pierwszy do nowo budowanego Portu Zewnętrznego na Mierzei Wiślanej dotarł statek z ładunkiem kamienia hydrotechnicznego. - Amanda przypłynęła ze szwedzkiego portu Flikvik. Wpłynęła przez Morze Bałtyckie i Zatokę Gdańską do Portu Zewnętrznego. Na jej pokładzie było ponad 1653 tony kamienia, który służy do budowy falochronów - wyjaśnia dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. - Od tego czasu zawinął kolejny statek, więc śmiało można powiedzieć, że dostawy kamienia do budowy następują.


 

W sumie do budowy całego Kanału potrzebujemy aż 390 tys. ton. Na razie ok. 190 tys. ton kamienia mamy już dostarczone. Ten kamień pozwala nam umacniać falochrony, a w ślad za nim następuje umocnienie ciekawym konstrukcyjnie elementem X-blockiem plus. To element, który na budowie hydrotechnicznej w Polsce pojawia się po raz pierwszy, a po raz drugi w Europie. One dają gwarancję stabilności tej budowli hydrotechnicznej, ale też dają oszczędności jeśli chodzi o zaangażowanie m.in. betonu, który trzeba by było wykorzystać do umocnienia falochronu

 

- zaznaczył Wiesław Piotrzkowski.

Jak przebiegają prace nad Mostem Południowym? - Trwa scalanie Mostu Południowego. To kluczowy element. Most ten służy do przekierowania ruchu z drogi 501 na Most Południowy, abyśmy mogli prowadzić prace hydrotechniczne tam, gdzie teraz przebiega droga. Nastąpi to na wiosnę. Most już wygląda tak, jak będzie wyglądał docelowo. Będzie służył do utrzymania niezakłóconego, nieprzerwanego ruchu- wyjaśniał Wiesław Piotrzkowski.

Trwają również prace nad budową budynku kapitanatu Nowy Świat. - Budynek będzie dość duży. Jako placówka Urzędu Morskiego w Gdyni i administracji morskiej będzie czuwał nad akwatorium i nad ruchem statków handlowych i turystycznych w rejonie przejścia przez Mierzeję Wiślaną - dodał Wiesław Piotrzkowski.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni zapewnia, że inwestycja powinna zostać zakończona w planowanym terminie. - W roku 2022, na przełomie czerwca- lipca, zgodnie z umową z Wykonawcą, ta część realizacji inwestycji, czyli przejście przez Mierzeję Wiślaną, port osłonowy, infrastruktura hydrotechniczna od strony Zalewu Wiślanego, jak również sztuczna wyspa, będą gotowe - zapewnia Wiesław Piotrzkowski.

Obecnie trwa postępowanie odwoławcze przed Krajową Izbą Odwoławczą od rozstrzygnięcia przetargu na umocnienie brzegów i realizację inwestycji w zakresie rzeki Elbląg i mostu w Nowakowie.

 

 

Przetarg został rozstrzygnięty. Mamy nadzieję, że do końca lutego Krajowa Izba Odwoławcza rozstrzygnie czy odwołania są zasadne, czy nie, i czy nasz wybór był właściwy. Wówczas będziemy przystępowali do podpisywania umowy i realizowania drugiego etapu. Trzeci etap to pogłębianie Zalewu Wiślanego i Rzeki Elbląg. On już nie będzie taki czasochłonny ani kosztowny, ale jest uwarunkowany od realizacji i zakończenia budowy wyspy na Zalewie Wiślanym

 

- stwierdził Wiesław Piotrzkowski.
 

 

W środę (17.02.) opublikujemy materiał filmowy z naszej wizyty na budowie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

ZAPRASZAMY!

 

 

Fot. Wiesław Piotrzkowski umgdy.gov.pl

 

Kamila Jabłonowska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Fotorelacja info.elblag.pl z prac przy budowie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - luty 2021 ( zdjęć 116 )
Dodano: 2021-02-14 | Fot. Adrian Sajko

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2021 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.