Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

26 Kwietnia, Piątek, Maria, Marcelina, Marzena

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Powrót do szkół coraz pilniejszy? Dzieci "zapłacą" za zdalne nauczanie problemami z kondycją i psychiką?

11.02.2021, 07:10:00
Powrót do szkół coraz pilniejszy? Dzieci "zapłacą" za zdalne nauczanie problemami z kondycją i psychiką?

Specjaliści coraz głośniej mówią o tym, że skutki zdalnego nauczania dla uczniów mogą być poważniejsze niż skutki samego koronawirusa. - Ilość problemów, które dotykają dzieci jest bardzo duża. Od tych związanych wprost z ograniczeniem naturalnej aktywności ruchowej - pogorszenie sprawności narządu ruchu, kontroli równowagi, koordynacji ruchowej, nadwaga - po zaburzenia w sferze relacji społecznych i emocji. Z tymi skutkami pandemii będziemy musieli się zmierzyć - przyznaje Joanna Drewnowska, dyrektor ośrodka rehabilitacyjno-terapeutycznego w Elblągu.

 

Od marca ubiegłego roku z przerwami większość uczniów uczy się przez internet. Całkiem niedawno najmłodsze dzieci, z klas I-III, wróciły do nauczania stacjonarnego. Rodzice starszych coraz bardziej nerwowo dopytują się kiedy i one z powrotem zasiądą w szkolnych ławach? Rząd nadal nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Eksperci natomiast przestrzegają, że zdalne nauczanie, czyli godziny spędzone przed komputerem, bez ruchu i kontaktu z rówieśnikami, odbije się na psychice i zdrowiu młodzieży. 

Obecnie większość dzieci spędza dużą część doby w domu, samotnie - ich rodzice w wielu przypadkach normalnie pracują. Już teraz obserwujemy, że szczególnie te młodsze dzieci, mają obniżoną sprawność fizyczną, np. gibkość kręgosłupa. W tej chwili wyjątkiem jest, jeśli dziecko przy wyprostowanych kolanach jest w stanie dotknąć opuszkami palców do podłogi. To taki test, który można wykonać w domu. Obserwujemy również problemy z nadwagą u dzieci. Patrząc nawet po swoich pacjentach, widzę, że dzieci, które przed pandemią tego problemu nie miały, teraz przychodzą z tzw. brzuszkiem. Coraz częściej mają również trudności w koncentracji uwagi

- mówi Joanna Drewnowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Ośrodka Rehabilitacyjno- Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu.

 

Przeciągające się nauczanie przez internet odbija się negatywnie nie tylko na formie fizycznej dzieci i młodzieży. Cierpi również ich psychika. - Nie można patrzeć na tą sytuację tylko z perspektywy problemów z narządem ruchu. Ta ilość problemów jest zdecydowanie większa. Od tych związanych wprost z ograniczeniem naturalnej aktywności ruchowej, czyli pogorszenia sprawności narządu ruchu, kontroli równowagi, koordynacji ruchowej, nadwagi, po zaburzenia w sferze relacji społecznych i emocji. Z tymi skutkami pandemii też będziemy musieli się zmierzyć i trzeba będzie dużo pracy, aby pomóc dzieciom wrócić do normalności - dodaje Drewnowska. 

 

Jak podkreśla dyrektor Ośrodka, o tym jak wysoki rachunek zapłacą uczniowie za zdalne nauczanie, przekonamy się, dopiero gdy wrócimy do normalności.

W tej chwili mam kłopot z jednoznacznym określeniem stanu na dzień dzisiejszy. Obserwujemy spadek ilości dzieci docierających do poradni wad postawy. Nie sądzę jednak, żeby to wynikało z braku problemów zdrowotnych, tylko z faktu, że ograniczony jest dostęp do badań przesiewowych, czy to przeprowadzanych w szkole w ramach bilansu, czy bezpośredniej oceny dziecka przez jego lekarza rodzinnego. Nie sądzę, żeby ten okres immobilizacji tak korzystnie wpłynął na postawy dzieci. Sądzę, że jest wręcz odwrotnie i niepokoję się tym, co będzie, kiedy wrócimy do względnie normalnego funkcjonowania. Podejrzewam, że wtedy już nie będzie tak łatwo dostać się do poradni

- dodaje dyrektor SPOR-T w Elblągu.

 

Specjaliści podkreślają, że teraz szczególnie ważna jest rola rodziców. Dzięki nim dzieciom może być łatwiej przejść przez trudny okres. - Rodzice powinni zadbać, chociażby o to, aby dzieci miały tę codzienną porcję aktywności ruchowej, najlepiej na świeżym powietrzu. To od nich zależy czy rodzinny weekend to będzie weekend na świeżym powietrzu, czy też wspólne gry lub oglądanie telewizji. Owszem często dzieciaki opierają się przed wyjściem. Mnożą powody, żeby odmówić, znam to z autopsji, ale ten opór trwa mniej więcej do 5 minut po wyjściu, a potem jest już tylko fajnie. Jeśli wyrobimy nawyk wspólnego wędrowania czy jazdy na rowerze, później już dzieci nie będą pytały, czy ale kiedy. Gorąco zachęcam rodziców do wprowdzania takich nawyków. Ta dawka ruchu wyjdzie dziecku na zdrowie, poprawi ogólną wydolność organizmu, wpłynie pozytywnie na strefę poznawczą i emocjonalną - dodaje Joanna Drewnowska. 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.