Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

20 Stycznia, Środa, Fabian, Sebastian

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wiceminister Gróbarczyk apeluje m.in. do Prezydenta Elbląga. Chodzi o rozwój portu i przekop Mierzei

28.12.2020, 08:47:00
Wiceminister Gróbarczyk apeluje m.in. do Prezydenta Elbląga. Chodzi o rozwój portu i przekop Mierzei
fot. NDI/Besix

Kierujemy mocny apel do włodarzy Elbląga, ale również do marszałka warmińsko-mazurskiego o włączenie się w proces modernizacji portu (elbląskiego - przyp. red.), rozpoczęcie dużych inwestycji w zakresie przygotowania go do przyjmowania znacznie większych statków i poszukiwania inwestorów. Mamy nadzieję, że ten proces już przebiega. My ze swojej strony realizujemy wszystko to, co zakładaliśmy - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dziś, 22 grudnia, poznaliśmy wykonawcę drugiego etapu przekopu Mierzei Wiślanej.

 

Zbliża się termin rozpoczęcia drugiego etapu prac przy budowie kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Dziś (22 grudnia) Ministerstwo Infrastruktury, wspólnie z Urzędem Morskim w Gdyni, poinformowało o wyłonieniu najkorzystniejszej oferty w przetargu na realizację tego zadania. 

Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Budimex S.A., opiewa ona na kwotę 574 mln zł. Mamy nadzieję, że na początku przyszłego roku będzie można przystąpić do podpisania umowy z potencjalnym wykonawcą. Mówię potencjalnym, bo zgodnie z prawem zamówień publicznych w dalszym ciągu przetarg się toczy. Prawo zamówień publicznych przewiduje jeszcze okres odwołań i rozpatrywania spraw przez Krajową Izbę Odwoławczą

- mówił kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, podczas konferencji prasowej z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka. 

 

Drugi etap inwestycji obejmie przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg, w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowe oraz budowę przystani niskich, które ułatwią dostęp do rzeki. Powstanie również most obrotowy w Nowakowie.  Zbudowany zostanie też nowy odcinek drogi powiatowej wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg ze ścieżką dla pieszych i rowerzystów oraz trasami dojazdowymi. Łączna długość dróg wyniesie około 1,5 km. Wykonawca na realizację tego zadania będzie miał 24 miesiące od podpisania umowy.  

Od czasów powojennych takie remonty na rzece Elbląg się nie odbywały. To będą typowe prace hydrotechniczne, które mają na celu doprowadzenie do parametrów kanału żeglugowego, takich jak zakładaliśmy, a więc szerokości 60 metrów i głębokości na poziomie 5 m. Prace będą przebiegały zgodnie z harmonogramem, ale również zgodnie z wytycznymi związanymi z ochroną środowiska

- dodał kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski.

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej pytano również o port w Elblągu. - W ostatnim czasie zmieniło się trochę jeśli chodzi o zarządzenie określające infrastrukturę zapewniającą dostęp do portu w Elblągu. Wydłużyliśmy odcinek toru wodnego o ponad 2 km i mamy zapewniony dostęp do samego portu. Nie będzie sytuacji, że na odcinku wykonywanym przez nas będzie głębokość 5 metrów, a na pozostałym będzie mniejsza - przypomniał dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. 

 

To rozwiąże kwestię pogłębienia podejścia do elbląskiego portu. Nadal jednak pozostaje sprawa m.in. budowa obrotnicy do statków. Zarząd portu liczył, że tę kosztowną inwestycję uda się zrealizować z pomocą funduszu małych portów. Czy Elbląg ma szansę na dodatkowe wsparcie od rządu? Wiceminister Gróbarczyk studzi nadzieje.

Główny Urząd Inwestycji Morskich, organizowany w ramach Ministerstwa Infrastruktury, będzie posiadał środki na realizację przedsięwzięć dotyczących również małych portów. Chcę zwrócić jednak uwagę, że urząd marszałkowski, marszałek oraz pan prezydent (Elbląga - przyp. red.) chyba w mocniejszym stopniu powinni poczuwać się do obowiązku inwestowania w tak ważne aktywa, które nie ma co ukrywać, przyniosą ogromne profity dla Elbląga i regionu. Fundusze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego nie są kierowane do portu, nie ma też wyraźnych strategii inwestycyjnych w tym zakresie. Tutaj mocny apel do włodarzy miasta i do marszałka warmińsko-mazurskiego o podejście do tego w zdecydowany sposób

- podkreślał Marek Gróbarczyk.

 

Przypomnijmy. Budowa głównego etapu kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ruszyła pod koniec 2019 roku. Ostatnim, trzecim etapem inwestycji będzie  pogłębianie rzeki Elbląg i Zalewu Wiślanego. Całe przedsięwzięcie ma zostać ukończona w 2022 roku. Jego koszt, początkowo miał się zamknąć w kwocie 880 mln zł, całkiem niedawno został zwiększony do 1,98 mld zł.

Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla regionu i całego naszego kraju. Przekopanie Mierzei Wiślanej ma na celu otwarcie portu w Elblągu na żeglugę bałtycką, a druga część inwestycji jest tego ważnym elementem 

- przypominał dziś Andrzej Adamczyk,  minister infrastruktury.   

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2021 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.