Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

20 Stycznia, Środa, Fabian, Sebastian

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Nowy limit przychodu dla świadczeń postojowych

03.12.2020, 09:26:00
Nowy limit przychodu dla świadczeń postojowych

Od 1 grudnia zmienia się limit przychodu dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne, które po raz pierwszy składają wniosek o świadczenie postojowe. Dotyczy wniosków składanych  w grudniu 2020 r., styczniu lub lutym 2021 r. Wynosi on 15.506,79 zł.


W ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem Cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, umowy o dzieło) mogą zwracać się świadczenie postojowe.


Przysługuje ono, jeśli w związku z przestojem w następstwie COVID-19, zawarta przed 1 kwietnia 2020 r umowa cywilnoprawna nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji. Nie można też mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.


W przypadku wniosków o postojowe składanych po raz pierwszy, istotnym kryterium jest limit przychodu. Nie może on w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przekroczyć 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Dla wniosków, które uprawnieni złożą w grudniu 2020 r., styczniu lub lutym 2021 r. limit wyniesie 15.506,79 zł.


Świadczenie wynosi 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku wynosi do 1299,99 zł to wsparcie przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów. Postojowe może być wypłacone do trzech razy.


Z wnioskiem o świadczenie trzeba wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem swojego zleceniodawcy albo zamawiającego (wniosek RSP-C). Jeżeli odmówią oni złożenia wniosku można to zrobić samodzielnie (wniosek RSP-CZ). Żeby otrzymać postojowe po raz kolejny trzeba złożyć oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana wcześniej nie poprawiła się. Służy do tego formularz RSP-CK. Wnioski można składać najpóźniej w terminie 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.


Do tej pory ZUS na Pomorzu wypłacił 190 tys. świadczeń postojowych. Ponad 107 tys. z nich to świadczenia wypłacone po raz kolejny. Łączna kwota wsparcia to blisko 371 mln zł.

 


Regionalny Rzecznik Prasowy
 
Krzysztof Cieszyński

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2021 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.