Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

30 Listopada, Poniedziałek, Justyna, Andrzej, Konstanty

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Czytelniczka: Boję się zakażenia. Czy mogę nie posyłać dziecka do szkoły?

22.10.2020, 15:24:00
Czytelniczka: Boję się zakażenia. Czy mogę nie posyłać dziecka do szkoły?

Rodzice uczniów podstawówek coraz częściej pytają, dlaczego ich dzieci nie mają zdalnego nauczania. Niektórzy z obawy przed zakażeniem zastanawiają się wręcz czy samemu nie zorganizować dzieciom małego lockdownu. - Mieszkam z 76-letnią mamą. Boję się, że córka, w końcu "przyniesie" ze szkoły koronawirusa i ją zarazi. Czy w związku z tym mogę nie posłać jej dziecka do szkoły - pyta Czytelniczka info.elblag.pl. Odpowiedź MEN jest jednoznaczna.

Pandemia staje się coraz groźniejsza. Tylko dziś (21 października) w Polsce przybyło ponad 10 tys. zakażonych. Od poniedziałku w strefach żółtych szkoły średnie i wyższe uczą w systemie hybrydowym - Kiedy zdalne nauczanie zostanie wprowadzone w podstawówkach. Uczniowie mieli naukę online w momencie, gdy dziennie mieliśmy kilkaset przypadków, a teraz gdy mamy ich ponad 10 tys. nadal chodzą do szkół - coraz częściej pytają rodzice. Ich słowa mają potwierdzenie w rzeczywistości również w Elblągu. W coraz większej ilości szkół podstawowych i przedszkoli w naszym mieście potwierdzane są przypadki zakażenia wśród nauczycieli i uczniów.

Rząd jutro (22 października) ma ogłosić swoją decyzję w tej sprawie. Zdalnym nauczaniem prawdopodobnie, jak wynika z wcześniejszych wypowiedzi m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, objęci zostaną uczniowie klas 5-8. Młodsi nadal będą mieli nauczanie stacjonarne. Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy w dobie pandemii sami mogą zdecydować o małym lockdownie dla swoich dzieci i nie posyłać ich do szkół przez najbliższe tygodnie.

Mieszkamy wspólnie z moją mamą. Ona ma 76 lat i schorowane serce. Boję się o nią. Co z tego, że rząd wprowadził, dla seniorów godziny zakupów, namawia ich do pozostania w domach, skoro dzieciaki nadal chodzą do szkół, narażają się na zakażenie i przyniesienie wirusa do domu. Nie wszyscy seniorzy przecież mieszkają sami. Są taki przypadki jak nasz. Czy w związku z tym, mam prawo nie posłać dziecka do szkoły

- pyta elblążanka.

Zapytaliśmy o to Ministerstwo Edukacji Narodowej. Odpowiedź jest jednoznaczna: nie.

Obawa przed zakażeniem, chorobą nie może być powodem, aby zdrowe dziecko nie poszło do szkoły. W Polsce mamy obowiązek nauki i obowiązek szkolny. Niespełnianie podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Co to znaczy? Jeśli dziecko nie chodzi do szkoły i nie ma usprawiedliwienia w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50 proc. dni zajęć. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu mają obowiązek zgłosić dziecko do szkoły, zapewnić mu regularne uczęszczanie na zajęcia szkolne oraz zapewnić dziecku warunki umożliwiające przygotowywanie się do zajęć. Rodzice dziecka spełniającego obowiązek szkolny poza granicami Polski lub przy przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa w Polsce mają obowiązek do informowania do 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w której obwodzie dziecko mieszka, o realizacji obowiązku szkolnego. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi nauki, na żądanie wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta), na której terenie dziecko mieszka, mają obowiązek informować go o formie spełniania obowiązku nauki przez dziecko i zmianach w tym zakresie

- wyjaśnia Justyna Sadlak z Biura Prasowego MEN.

Przedstawicielka MEN przypomina, że jeżeli rodzice dziecka przewlekle chorego lub z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania obawiają się nauczania w formie dotychczasowej, mogą poprosić lekarza prowadzącego dziecko o konsultację. W przypadku kiedy lekarz potwierdzi te obawy, wówczas wydaje opinię indywidualną w sprawie. Dyrektor wszczyna postępowanie na podstawie uzyskanej od rodziców opinii lekarza, czyli zwraca się do organu prowadzącego o zgodę i o opinię do powiatowego inspektora sanitarnego. Zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia powiatowego inspektora sanitarnego obliguje dyrektora do zorganizowania nauczania na odległość.

Tutaj też warto mieć na uwadze, że nauczanie indywidualne jest dla uczniów chorych, którzy nie mogą uczęszczać z tego powodu do szkoły. Kiedy stan zdrowia ucznia ulegnie poprawie, wraca on na zajęcia do szkoły. Dodatkowo przepisy dopuszczają organizację zajęć edukacyjnych z klasą oraz udział w innych formach życia szkoły, kiedy stan zdrowia ucznia na to pozwala. Te zapisy dotyczą ucznia chorego

- dodaje Justyna Sadlak.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.