Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

26 Października, Poniedziałek, Lucyny, Lucjana, Łucjana

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Przekopem Mierzei.„Na pewno to jest ogromna szansa na rozwój gospodarczy naszego miasta"

26.09.2020, 19:47:00
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Przekopem Mierzei.„Na pewno to jest ogromna szansa na rozwój gospodarczy naszego miasta"
fot. Majka Brejdak

W Skowronkach, w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej, w sobotę (26 września) miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego w ławie fundamentowej podpory mostu północnego na terenie budowy Przekopu. Na uroczystość przybył m.in. Minister  Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek  Gróbarczyk, elbląski poseł, Jerzy Wilk, a także przedstawiciele inwestora i wykonawcy.  

 Przed nami bardzo ważny moment.  To ostateczne zalanie drugiego przyczółka drogowego, czyli zamknięcie pewnego etapu w zakresie realizacji budowy. Przejście do kolejnego, ale i zamknięcie pewnego etapu mentalnego. Dyskusji  co z Mierzeją? Jak to będzie wyglądało? Czy będzie kanał żeglugowy? Myślę, że ta dzisiejsza uroczystość, zalanie kamienia węgielnego, podpisanie aktu erekcyjnego, to ten moment, który rozpoczyna kierunek zakończenia tej realizacji. On nie nastąpi tak szybko, jak byśmy chcieli, ale w związku z tym, że te prace idą bardzo dobrze, jesteśmy zgodnie z harmonogramem, to napawa nas ogromnym optymizmem

– mówił Minister  Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek  Gróbarczyk

Chcę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji, która będzie miała ogromne znaczenie w świetle budowy nowej drogi wodnej, nowego dostępu do portów, do Zalewu Wiślanego. Myślę, że to jest dzisiaj bardzo ważny dzień i spełnienie tradycji. Każda budowa ma swój kamień węgielny. Dzisiaj ten kamień węgielny położymy pod tę inwestycję

– dodał minister Gróbarczyk.


O samej budowie opowiedział Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, inwestor inwestycji, kpt. ż.w. Wiesław  Piotrzkowski.


- Inwestycja rzeczywiście dość skomplikowana, nietypowa i nietuzinkowa, jeśli chodzi o krajobraz naszego wybrzeża - stwierdził Wiesław Piotrzkowski. - . Muszę powiedzieć, że śluzy nie budowaliśmy, nie mamy doświadczenia. W tej chwili wykorzystujemy najnowsze  technologie, jeśli chodzi o realizację tej inwestycji. Jeśli chodzi o realizację mamy wszystko zgodnie z planem, a za chwilę będziemy rozstrzygali drugi przetarg na rzekę Elbląg, i później pogłębianie toru przez Zalew Wiślany. Ta inwestycja będzie motorem napędowym jeśli chodzi o możliwości eksploatacyjne portu Elbląg, ale też  turystykę no i, co jest najważniejsze, uniezależnienie od chimerycznego sąsiada. Od dyskusji już żeśmy przeszli do etapu realizacji i mamy nadzieję, że o czasie będziemy tu się spotykać  po to, żeby obserwować  pierwszy statek, który będzie przepływał przez drogę wodną łączącą Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.


Głos zabrała również przedstawicielka Wykonawcy, prezes zarządu firmy NDI, Małgorzata Winiarek – Gajewska, która podziękowała wszystkim, którzy na co dzień pracują przy Przekopie.

Jest nam niezwykle miło, że w tak znakomitym gronie możemy wykonać to, co jest tradycją budowlaną. Czyli złożyć akt erekcyjny, wmurować kamień węgielny w naszą inwestycję. Jest to znakomita okazja, żeby podziękować moim kolegom i koleżankom, którzy pracują tutaj na budowie i poświęcają każdy czas, żeby ten projekt był realizowany. Projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem, w związku z tym już dzisiaj zapraszam na otwarcie w połowie 2022 roku

– mówiła Małgorzata Winiarek - Gajewska.


Wśród zgromadzonych był również reprezentant Elbląga. Były Prezydent Miasta, obecnie poseł na Sejm, który lobbował za powstaniem Przekopu, nie ukrywał  dumy i wzruszenia.

To bardzo ważny dzień. Od wielu lat zabiegałem  o realizację Przekopu. Dużo było niedowiarków, a teraz już realizujemy kolejny etap, czyli budowę tych mostów i wmurowanie kamienia węgielnego. Także ja jestem bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że mieszkańcy wszystkich gmin  nad Zalewem Wiślanym się cieszą, a tym bardziej elblążanie. Na pewno to jest ogromna szansa na rozwój gospodarczy naszego miasta. Władze samorządowe muszą się zaangażować, współpracować, to zrozumiałe, że rząd i samorząd razem, wspólnie dla dobra Elbląga

– mówił Jerzy Wilk.

 

Zapytaliśmy  Ministra  Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marka  Gróbarczyka, czym jego zdaniem  będzie Przekop dla regionu i Elbląga?

To jest inwestycja, która nie miała podobnej w Polsce. Budowanie nowej drogi wodnej, dostępowej, otwarcie możliwości swobodnej żeglugi, to na co cierpiał przede wszystkim Elbląg, ale i województwo warmińsko-mazurskie, czy wręcz cała Polska wschodnia. Jesteśmy pewni, że to spowoduje napływ nowych klientów, przede wszystkim rozwój portu w Elblagu. To też jest element niezwykle istotny  pod względem bezpieczeństwa. Po prostu będzie swobodna żegluga, swobodne wejście jednostek Straży Granicznej czy Marynarki Wojennej. Oczywiście ten kanał ma ograniczenia jeśli chodzi o jednostki, które mają przepływać, ale to wszystko zostało obliczone, ocenione i zabezpieczone tak, aby ten kanał zaczął się spłacać w momencie zakończenia

- stwierdził minister.


Ograniczenia, o których wspomniał minister Gróbarczyk od początku niepokoją przeciwników Przekopu. Czy słusznie? Jak duże jednostki będą mogły zawijać do portu w Elblągu?

To jest około 10 000 BRT (tj. tona rejestrowa brutto, jednostka pojemności rejestrowej statku – przyp.red.), jednostki w pełni oceaniczne, o zanurzeniu do 5 metrów, jednostki, których jest cała masa tu, na Morzu Bałtyckim, przede wszystkim w ruchu bliskiego zasięgu, ale i takich jednostek, które poruszają się po Skandynawii. To jest bardzo ważny temat, bo jak gdyby zadajemy kłam temu co próbuje się mówić o Mierzei, że mają tu wpływać wielkie kontenerowce. Oczywiście jest to absolutna nieprawda, nikt nie zakładał czegoś takiego, że tu będą wielkie kontenerowce wpływały. Jak mówiłem jednostki do 10 000 BRT, jednostki feederowe (transportujące kontenery do głównego terminala kontenerowego – przyp.red), i te jednostki przede wszystkim skierowane są do tej grupy klientów, których nie stać na duże porty. Zapełniamy pewną niszę, która spowoduje napływ towarów drobnicowych, czy masowych, przede wszystkim od klientów ze wschodu i to jest otwarcie się na cały obszar Polski wschodniej i naszych sąsiadów ze wschodu, stworzenie takich możliwości , żeby dla nich było to akceptowalne cenowo

- wyjaśniał minister Gróbarczyk.


Ceremonię podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania go pod Przekopem zakończyło zwiedzenie budowy. Uczestnicy, z okien autokaru, mogli obejrzeć stan zaawansowania prac.   
 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.