Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

9 Sierpnia, Niedziela, Klara, Roman, Romuald

Menu głównezulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Za robienie zakupów bez maseczki możesz dostać mandat! "We Wrocławiu klient bez maski do sklepu nie wejdzie"

29.07.2020, 08:58:00
Za robienie zakupów bez maseczki możesz dostać mandat! "We Wrocławiu klient bez maski do sklepu nie wejdzie"
- Byłam dzisiaj w sklepie. Przed nami młode małżeństwo bez masek. Zrobili zakupy i wyszli. Zapytałam ekspedientkę, dlaczego nie zwróciła im uwagi. Powiedziała, że na drzwiach wisi kartka. Zastanawiam się, czy sprzedawca nie powinien zwrócić im uwagi albo po prostu ich nie obsłużyć? Przecież pandemia nadal trwa - napisała do nas p. Iwona. Czy za wejście do sklepu bez maseczki coś nam grozi?
 
Do naszej redakcji zwróciła się elblążanka, która robiąc zakupy spotyka w sklepach osoby, które nie zasłaniają ust i nosa nie zachowując przy tym dystansu 1,5 m. - Ostatnio rozmawiałam ze znajomymi z Wrocławia. Tam do sklepu bez maski klient nie wejdzie. W Elblągu mam znajomą sprzedawczynię, która powiedziała, że własciciel sklepu, w którym pracuje nakazał jej wszystkich obsługiwać. Klientów bez masek też. Co dadzą prośby Pana Prezydenta na facebooku? Nic. Tu muszą być systematyczne kontrole - stwierdziła nasza czytelniczka.
 
W Polsce do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych. Usta i nos należy zasłonić także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.
 
Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.: w autobusie, tramwaju i pociągu, w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni, w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
 
 
Oburzamy się widząc człowieka bez maski bądź z maską opuszczoną na szyję, ale przechodzimy już niemal obojętnie obok kogoś, kto zasłania tylko usta, a nos już nie. To jest nieporozumienie. Kogo chcemy oszukać nosząc maskę tylko na ustach? Większość z nas nie oddycha przez usta tylko przez nos. W związku z tym powietrze, które wydobywa się z naszych płuc i wychodzi na zewnątrz robi to właśnie przez nos i to tam chętnie lokalizują się koronawirusy. Noszenie maski na ustach wychodzi albo z niewiedzy albo z chęci tworzenia pozorów
 
- mówił Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.
 
Czy ekspedientka ma obowiązek wyprosić klienta, który nie zasłania nosa i ust? - To już są wewnętrzne ustalenia. Gdyby to było powszechne to odniosłoby to skutek. Ale jeśli w jednym sklepie będzie się to egzekwować, a w drugim nie, to efekt może być taki, że klienci będą chodzić tylko tam, gdzie nie jest wymagane noszenie maseczki. Ludzie, którzy prowadzą małe biznesy i każdy klient jest u nich na wagę złota pewnie nie będą wypraszać klientów. Ja ich nie chcę tłumaczyć, ale wszyscy muszą się czuć odpowiedzialni nie tylko za klientów, ale też za personel - zaznaczył Marek Jarosz. - Należy pamiętać, że nosząc maski chronimy nie tylko innych klientów, ale także i pracowników sklepu.
 
 
Każdy właściciel sklepu ma prawo, ale nie obowiązek, odmówić obsłużenia osoby, która nie ma maski i wyprosić ją ze sklepu
 
- dodał Marek Jarosz.
 
Czy można otrzymać mandat za nie noszenie maseczki w sklepie? - W jednym z elbląskich marketów policjanci robili kontrolę. Zadzwonił do mnie elblążanin, który usłyszał podobno w sklepie od policjanta, że oni za brak maseczki mandatów nie wystawiają. Nie bardzo chciało mi się w to wierzyć, więc zadzwoniłem do Komendanta Policji w Elblągu. On potwierdził, że policjanci mogą nakładać mandaty, więc jest możliwość karna nałożenia mandatu na osobę, która uchyla się od obowiązku zasłaniania ust i nosa - podkreślił Marek Jarosz.
 
 
 

KJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.