Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

4 Lipca, Sobota, Elzbieta, Malwina, Teodor

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Dlaczego sędziowie przerwali rozprawy? Głos zabiera rzecznik elbląskiego sądu

12.06.2020, 20:08:00
Dlaczego sędziowie przerwali rozprawy? Głos zabiera rzecznik elbląskiego sądu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Poniżej publikujemy stanowisko Tomasza Koronowskiego, rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Elblągu, który odniósł się do artykułu "Sędziowie przerwali rozprawy w akcji poparcia dla Igora Tulei. Sprawa zainteresowała prezesa SO w Elblągu".

Powołane w artykule pismo Prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu z dnia 9 czerwca br. w sprawie nieterminowego rozpoczęcia rozpraw w tym samym dniu to pismo o charakterze wewnątrzporządkowym, zmierzające do realizacji spoczywających na Prezesie Sądu Okręgowego, jako na kierowniku zakładu pracy, obowiązków wynikających m.in. z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii i z art. 207 Kodeksu pracy. Art. 207 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy wyraźnie nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawania polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolowania wykonania tych poleceń. Trzeba też pamiętać, że na podstawie art. 211 pkt 7 Kodeksu pracy ze wskazanym obowiązkiem pracodawcy skorelowany jest obowiązek pracowników współdziałania z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
 
Zamieszczone na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Elblągu zarządzenie Prezesa i Dyrektora tego Sądu Nr 238/20 z dnia 21 maja 2020 r., które dotyczy zapobiegnia rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, uregulowało w sposób jednoznaczny zasady obowiązujące osoby przebywające w budynkach sądowych, w tym określiło ograniczenia w gromadzeniu się tych osób na korytarzach sądowych. W celu zapewnienia realizacji tychże zasad przy przywracaniu dostępu do wymiaru sprawiedliwości, ograniczonego dotąd wskutek epidemii, sędziowie zostali zobowiązani do wyznaczania godzin rozpraw i posiedzeń z półgodzinnymi przerwami pomiędzy poszczególnymi sprawami, do oznaczania konkretnych godzin, na które są wzywani poszczególni świadkowie, oraz do prowadzenia rozpraw na zwiększonej liczbie sal rozpraw z wykorzystaniem środków technicznych umożliwiających przesyłanie obrazu i dźwięku. W tych niecodziennych warunkach od początku czerwca br. systematycznie zwiększa się ilość rozpraw i posiedzeń w Sądzie Okręgowym w Elblągu. W takiej sytuacji naruszenie organizacji rozprawy lub posiedzenia w zakresie godziny ich rozpoczęcia, szczególnie w godzinach porannych, nieuchronnie będzie prowadzić do narastających opóźnień w wywoływaniu poszczególnych spraw, a przez to do niedopuszczalnego gromadzenia się przed salami rozpraw w ciągu całego dnia uczestników rozpraw i posiedzeń. To zaś zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i stwarza realne niebezpieczeństwo zakażenia. Nie jest to zagrożenie tylko hipotetyczne – wystarczy przywołać konieczność poddania kwarantannie w drugiej połowie marca br. ponad 30 pracowników Sądu Rejonowego w Braniewie z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u jednej z osób tam zatrudnionych.
 
W dniu 9 czerwca br. w godzinach porannych stwierdzono przed częścią sal rozpraw w Sądzie Okręgowym w Elblągu niepożądane zagęszczenie interesantów. Skutkowało to koniecznością podjęcia przez Prezesa Sądu Okręgowego stosownych czynności wyjaśniająco-organizacyjnych. Wyrazem tych czynności było nie tylko skierowanie do Przewodniczących wszystkich Wydziałów Sądu Okręgowego w Elblągu pisma wskazanego w artykule, ale jednoczesne wystosowanie prośby do Prokuratora Okręgowego w Elblągu o zwiększenie obsady prokuratorskiej w związku z wymuszoną wymogami sanitarnymi koniecznością rozpoznawania spraw na zwiększonej liczbie sal rozpraw.
 
 
 
Tomasz Koronowski
rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.