Proste i równe zęby nie tylko poprawiają nasze samopoczucie, ale stają się także ważnym atutem w naszym życiu osobistym i zawodowym. Ponad 90 % pacjentów decyduje się na leczenie ortodontyczne właśnie ze względów estetycznych.
Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku, z powodów profilaktycznych i estetycznych. Czasem jednak dorośli pacjenci obawiają się ośmieszenia, bo ich zdaniem taki "druciany uśmiech" przynależy głównie młodzieży. Jednak jak pokazują statystyki osób chcących poprawić wady swojego uzębienia jest coraz więcej.
Skrzywione lub znajdujące się w niewłaściwym miejscu zęby mają nie tylko niekorzystny wpływ na wygląd, ale są także trudniejsze w czyszczeniu, narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Czasem dodatkowo obciążają także staw skroniowo – żuchwowy, co może być przyczyną bólów głowy, szyi, barków i pleców.
Czy konieczne jest leczenie ortodontyczne?
Tylko lekarz ortodonta jest w stanie ocenić, czy pacjent odniesie korzyści z leczenia ortodontycznego. Na podstawie narzędzi diagnostycznych takich jak badanie kliniczne, gipsowe modele uzębienia oraz badania rentgenowskie i zdjęcia, ortodonta może opracować plan leczenia odpowiedni dla danego pacjenta.
Kiedy zatem zaczynać leczenie ortodontyczne?
Najlepiej jest zacząć leczenie ortodontyczne jak najwcześniej, nawet w 4 r.ż. Pamiętajmy, że do 8 r.ż. mamy już za sobą 60% rozwoju twarzy, a ok. 12 r.ż. już 90%. Im później tym trudniej jest dokonać zmian na poziomie kości – tzw. zmian ortopedycznych. Tylko one zapewniają poprawę rysów twarzy oraz najlepsze i najbardziej stabilne leczenie ortodontyczne z niskim prawdopodobieństwem nawrotów wady.
Już na wczesnym etapie rozwoju dziecka musimy umożliwić prawidłowy rozwój kośćca szczęk, co ułatwi prawidłowe układanie się zębów w późniejszym czasie (brak krzywych zębów). Efekt ten możemy uzyskać zapewniając odpowiednio szerokie drogi oddechowe, właściwe nosowe oddychanie z zamkniętą buzią, prawidłowe przełykanie, podniebienne położenie spoczynkowe języka.
Jakie niepokojące sygnały powinny nas skłonić do wizyty u ortodonty?
Najważniejsze z tych sygnałów to:
• bardzo długa twarz – zwłaszcza dolny odcinek twarzy
• niekompetencja warg – wargi wiotkie, oddychanie przez usta
• napięta bródka lub nadmiernie pogłębiona bruzda bródkowo-wargowa
• przerośnięte migdałki podniebienne i krótkie wędzidełko języka
• nadmierne zgrzytanie zębami
• szpary oraz stłoczenia
• zbaczanie żuchwy i brak symetrii twarzy
• zgryzy krzyżowe i przodozgryz (w odcinku przednim) najczęściej spowodowane są za wąską szczęką (występuje tutaj odwrotny nagryz gdzie zęby dolne przykrywają górne)
• tyło zgryz – zęby dolne znacznie cofnięte za siekaczami górnymi często nie są w stanie się złączyć (często występuje tu cofnięta bródka)
• zgryzy otwarte – przy zagryzionych zębach w odcinku przednim i/lub bocznym zęby się ze sobą nie łączą i jest widoczna szpara.
Olśniewający uśmiech i zdrowe zęby to gwarancja dobrego samopoczucia oraz pewności siebie. Przy pomocy naszych lekarzy specjalistów, wykwalifikowanego personelu oraz profesjonalnego i nowoczesnego wyposażenia kliniki Proimplant możemy przywrócić zębom ich piękny wygląd.
Rejestracja pod numerem 577 515 415 lub recepcja@proimplant.elblag.pl
Zapraszamy,
Zespół Kliniki Proimplant
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.