Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

20 Września, Niedziela, Konstancja, January

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Czy powinniśmy bać się suszy? Czy zabraknie nam wody w kranach?

04.05.2020, 14:38:00
Czy powinniśmy bać się suszy? Czy zabraknie nam wody w kranach?

Susza, obok koronawirusa, staje się coraz poważniejszym problemem w wielu miejscach Polski. - Jak sytuacja wygląda w Elblągu? Czy powinniśmy obawiać się ograniczeń w dostawach wody do mieszkań elblążan - pyta Czytelniczka info.elblag.pl.

Wiele regionów już mierzy się z suszą. Zaczyna brakować wody, a prognozy wskazują, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Województwo warmińsko-mazurskie znajduje się w lepszej sytuacji niż Wielkopolska czy Kujawy, ale to nie oznacza, że możemy sytuację bagatelizować. Ten problem raczej nas nie ominie. O to, czy nie powinniśmy się obawiać, że w Elblągu "wyschną" krany pyta nasza Czytelniczka. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uspokaja.

Takiego scenariusza nie przewidujemy. Elbląg jest zaopatrzony w wodę na lata, a dodatkowo co roku obserwujemy spadek zużycia wody w mieście. Na tę chwilę, nie ma ryzyka, że tej wody w kranach zabraknie. Mamy trzy źródła zaopatrzenia dla miasta Elbląga. Te trzy stacje obecnie nie pracują jeszcze na pełen gwizdek. Nie mamy spadków na studniach. Cały czas dbamy o to, żeby wydajności tych źródeł były na właściwym poziomie. Oczywiście oszczędzanie wody to inna kwestia. Myślę, że każdy, kto racjonalnie podchodzi do tej sytuacji, tę wodę oszczędza, choćby dlatego, że jej zużycie przecież kosztuje

- mówi Alicja Jelińska, zastępca dyrektora EPWiK.

Na prognozowane niedobory wody miasto przygotowują również inne spółki miejskie. Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu powiększa tereny, które koszone są tylko sporadycznie. 

W bieżącym roku ograniczenie koszenia wprowadzone zostało na obszarze o powierzchni 64 116 metrów kwadratowych. Tereny, na których zmniejszono ilość koszeń, dotyczą głównie pasów drogowych, parków i zieleńców, m.in. Park Dolinka (skarpy przy cmentarzu), Trasa Unii Europejskiej (skarpy), łąka przy Kumieli czy skarpy przy ul. Akacjowej

- mówi Maria Brejdak, asystentka do kontaktów medialno - marketingowych Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu.

Podobne ograniczenia ZZM wprowadził już w ubiegłym roku, w porozumieniu z departamentami Urzędu Miejskiego w Elblągu, zajmującymi się zarządzaniem miejskich terenów.

Łąki kwietne mają pozytywny wpływ na otoczenie. Oprócz tego, że umożliwiają retencjonowanie wody, to także umożliwiają obniżanie poziomu drobnego pyłu i stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Stanowią podstawę żywieniową wielu zwierząt i owadów. Oddziaływają pozytywnie na glebę dzięki bogatemu składowi gatunkowemu roślin rozwijających mocny system korzeniowy, który wspiera dotlenianie podłoża. Nie do przecenienia są też względy ekonomiczne. Ograniczenie koszenia to zmniejszenie kosztów utrzymania zieleni miejskiej, ograniczenie zużycia paliwa, a tym samym zmniejszenie emisji spalin

- przekonuje Maria Brejdak.

Woda to być albo nie być również dla roślin hodowanych w elbląskich ogrodach działkowych. Działkowcy nie powinni się obawiać o to, że zabraknie im wody do podlewania, ale tak jak wszyscy muszą myśleć o tym, jak tę wodę zaoszczędzić.

W Elblągu większość ogrodów, głównie te znajdujące się na Zatorzu i Bielanach, ma ujęcia tzw. wody przemysłowej, to nie jest ta oczyszczona woda, nadająca się do picia. Najpewniej więc dostęp do tej wody nie zostanie ograniczony. O suszy i niedoborach wody myślimy jednak poważnie. W Polskim Związku Działkowców właśnie trwa dyskusja na ten temat, zastanawiamy się jakie rozwiązania zaproponować działkowcom. Ja proponuję podstawową rzecz, którą ludzie powinni robić na działkach, czyli ściółkowanie, szczególnie w tych miejscach, gdzie hodujemy warzywa. To zatrzymuje rosę i wodę, a z tego też mamy wodę. To najprostsza rzecz, którą możemy zrobić, aby zaoszczędzić wodę

- przekonuje Zygmunt Wójcik prezes elbląskiego PDZ.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.