Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

25 Maja, Poniedziałek, Joanna, Zuzanna, Milena

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wizyta na działce. Czy grozi nam za to mandat, pytają elblążanie

08.04.2020, 09:14:00
Wizyta na działce. Czy grozi nam za to mandat, pytają elblążanie

Czy w czasie panującej epidemii koronawirusa wolno nam przebywać na działce? To pytanie zadaje sobie dziś wielu działkowców. "Można, ale pod pewnymi warunkami" zgodnie odpowiada policja i Polski Związek Działkowców.

Rozpoczął się sezon prac w ogrodzie. Wielu działkowców zastanawia się jednak czy za przebywanie na działce nie grozi im kara. Ich wątpliwości budzi obostrzenie wprowadzone przez rząd dotyczące korzystania z terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Od 1 kwietnia nie możemy przebywać w parkach, na bulwarach czy plażach. Czy na tej liście znajdują się również ogródki działkowe?

Oczywiście działkowców, tak jak wszystkich, obowiązują ograniczenia wprowadzone przez rząd, dotyczące np. zgromadzeń, czy konieczności zachowywania dwumetrowej odległości od innych. Nie ma jednak zakazu przebywania na działkach. Można więc udać się na działkę, aby o nią zadbać, przygotować do sezonu, ale należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność

- mówi Bożena Raszkowska z PZD Okręgu Elbląg.

Za sam pobyt na działce mandat nam nie grozi, przyznaje policja . Jednak za niestosowanie się do obostrzeń dotyczących kontaktu z osobami trzecimi możemy już zapłacić.

Na działkę można pojechać, aby wykonać tam niezbędne prace, trzeba ją przekopać czy podlać rośliny. Można działkę odwiedzić samemu albo z rodziną, jednak tylko z tymi bliskimi, z którymi się mieszka. Natomiast nie można na działkę zapraszać innych osób, organizować tam spotkań towarzyskich

- wyjaśnia Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Polski Związek Działkowców opublikował swoje stanowisko w sprawie dostępu do działek w czasie epidemii. Podkreślono w nim, że nie ma zakazu przebywania w ROD, jednocześnie jednak zaapelowano do działkowców o zachowanie szczególnej ostrożności i maksymalne ograniczenie wizyt na działkach.

Na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. (...) Jednocześnie, mając na uwadze sygnały o próbach nakładania na działkowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD, KZ PZD wskazuje, że powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów. Stoją też w sprzeczności z publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz, w tym Ministerstwa Zdrowia. Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego

- czytamy w oficjalnym komunikacie PDZ.

Nie mamy informacji, żeby ktoś został ukarany mandatem za pobyt na działce - dodaje pani Bożena. - W tej chwili jednak jest zakaz wstępu do lasu. W Elblągu mamy działki w Bażantarni. Z tego, co wiem, policja sprawdzała osoby, które tam się pojawiały. W takich przypadkach najlepiej mieć ze sobą legitymację działkowca lub jakiś inny dowód, że jedziemy na działkę, a nie do lasu.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.