Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

24 Maja, Niedziela, Joanna, Zuzanna, Milena

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Helena Pilejczyk, nasza olimpijka i Honorowa Obywatelka Elbląga, obchodzi dzisiaj 89 urodziny! (film)

01.04.2020, 17:33:00
Helena Pilejczyk, nasza olimpijka i Honorowa Obywatelka Elbląga, obchodzi dzisiaj 89 urodziny! (film)
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

List gratulacyjny z życzeniami skierował do Szanownej Jubilatki Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. W tym roku również minęło 60 lat od zdobycia przez Panią Helenę Pilejczyk brązowego medalu olimpijskiego w łyżwiarstwie szybkim. Wydarzenie to chcieliśmy w sposób szczególny uczcić podczas Elbląskiego Święta Sportu. Niestety  z uwagi na epidemię uroczystość nie mogła się odbyć, dlatego dziś przy okazji jubileuszu rodzin zachęcamy do obejrzenia przygotowanego na galę filmu, poświęconego dokonaniom elblążanki.


- Z okazji 89 urodzin proszę przyjąć wyrazy głębokiego szacunku, najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia wszelkiej pomyślności, pogody ducha i zdrowia na długie lata – napisał prezydent Witold Wróblewski w liście skierowanym do Pani Heleny Pilejczyk. - Jest dla nas zaszczytem, że swoje życiowe losy związała Pani z Elblągiem, tutaj rozwijała swój talent sportowy, a po zakończeniu czynnej kariery sportowej dzieliła się wiedzą i przekazywała kolejnym pokoleniom miłość do sportu. Jako trener wychowała Pani wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy.

 

Helena Pilejczyk urodziła się 1 kwietnia 1931 r. Początkowo uprawiała grę w siatkówkę i lekkoatletykę, wkrótce jednak zmieniła dyscyplinę na łyżwiarstwo szybkie. Jej kariera sportowa była pełna sukcesów. Trzydzieści siedem razy zdobywała tytuł mistrzyni Polski, ustanowiła 48 rekordów Polski, jest medalistką mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Po skończeniu czynnej kariery zawodniczej nadal była związana z łyżwiarstwem szybkim. Jako trener wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy.

60 lat temu, dokładnie 21 lutego 1960 r., w amerykańskiej miejscowości Squaw Valley Helena Pilejczyk wywalczyła brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w wyścigu łyżwiarek szybkich na 1500 metrów. Jest to jeden z 22 medali zdobytych dotychczas przez reprezentantów naszego kraju na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Jej dokonania były wielokrotnie nagradzane, została odznaczona m.in. Srebrnym i Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu 2002 roku Rada Miejska w Elblągu nadała pani Helenie Pilejczyk tytuł Honorowego Obywatela Elbląga.

Wszystkiego najlepszego Pani Heleno!

 

 

Urząd Miejski w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.