Rodzina i przyjaciele, a także przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych oraz mieszkańcy pożegnali dziś, 4 marca, Henryka Słoninę. Były prezydent Elbląga spoczął na cmentarzu w Stegnie. - Zawdzięczamy mu nowoczesny wygląd naszego miasta, nowe inwestycje i ważne obiekty. To wielkie dzieło, które pozostanie dla kolejnych pokoleń - mówił o zmarłym prezydent Witold Wróblewski.
Henryk Słonina zmarł w niedzielę, 1 marca, w szpitalu w Nowym Dworze Gdańskim. 25 marca skończyłby 81 lat. W środę, 4 marca, odbył się pogrzeb samorządowca, prezydenta Elbląga trzech kadencji. Uroczystości rozpoczęły się w południe mszą żałobną w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie, z udziałem biskupa seniora Jana Styrny.
Kiedy przyszedłem na biskupa do Elbląga, zastałem już na urzędzie św. pamięci Henryka Słoninę. Jak dziś pamiętam nasze spotkania w różnych sprawach. Siadaliśmy przy herbacie, aby obmyślać co i jak można zrobić, żeby zwłaszcza w dziedzinie wychowania, kształtowania ducha społecznego, zrobić jak najwięcej dobrego. Ilekroć stawiałem jakiś problem, to podejście pana prezydenta było bardzo szczególne, powiedziałbym bardzo ludzkie i chwalebne. Zwykł mówić: Jeżeli to posłuży ludziom, to trzeba to zrobić. To właśnie doszukiwanie się tego, co robić, aby społeczeństwo jak najwięcej skorzystało z podejmowanych inicjatyw, miało jakiś szczególny wymiar, wyraziście się powtarzało
- wspominał zmarłego biskup Styrna.
Podczas uroczystości żałobnej, Henryka Słoninę pożegnał również Witold Wróblewski. Obecny prezydent Elbląga, wcześniej wieloletni współpracownik Henryka Słoniny, wspominał jego zasługi dla rozwoju miasta. - Śmierć Henryka Słoniny, wieloletniego prezydenta Elbląga, to wielka i nieodżałowana strata dla miasta, mieszkańców i wszystkich, którzy mieli okazję z nim współpracować - wśród nich byłem również ja. Henryk Słonina był prezydentem Elbląga przez trzy kadencje. Dziś trudno wymienić wszystkie jego osiągnięcia i zasługi, było ich tak wiele. Zawdzięczamy mu nowoczesny wygląd naszego miasta, nowe inwestycje i ważne obiekty, w tym halę sportowo-widowiskową, trasę Unii Europejskiej, Ratusz Staromiejski, Elbląski Park Technologiczny, nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów, czy hospicjum elbląskie. To wielkie dzieło, które pozostanie dla kolejnych pokoleń. W pamięci elblążan pozostaną również działania na rzecz zachowania dziejów naszego miasta. Prezydent Henryk Słonina był inicjatorem wielotomowej historii miasta, nad którą prace trwały wiele lat. To za jego rządów na Starym Mieście prowadzone były największe wykopaliska w Europie. Szczególną troską otaczał najmłodszych, dla których stworzył między innymi wyjątkową w skali kraju szkołę ekologiczną w Piaskach. Bardzo szanował i cenił seniorów, kombatantów i pionierów Elbląga. Dla nich drzwi jego gabinetu zawsze były otwarte - podkreślał.
Miał wizję Elbląga, którą konsekwentnie wcielał w życie. Jako jeden z pierwszych w naszym kraju prezydentów sięgnął po bardzo duże środki unijne, zarówno te przed jak i po akcesji Polski do UE. Długo można wymieniać zasługi, widać je w mieście gołym okiem. Najważniejsze jest to, co zostaje w naszych sercach i pamięci. Jestem przekonany, że w pamięci wielu elblążan, pozostaniesz prezydencie, drogi Henryku, przyjacielu na zawsze
- dodał prezydent Witold Wróblewski.
Żałobnicy, rodzina, a także licznie zgromadzeni: parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich, dyrektorzy elbląskich instytucji, przyjaciele i byli współpracownicy po mszy odprowadzili zmarłego na cmentarz parafialny w Stegnie, miejsce ostatniego spoczynku Henryka Słoniny.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.