Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

7 Kwietnia, Wtorek, Donata, Herman, Rufin

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"Przeznaczmy ten czas na to, aby lepiej przygotować się do świąt". Katolicy rozpoczęli Wielki Post

26.02.2020, 18:43:00
"Przeznaczmy ten czas na to, aby lepiej przygotować się do świąt". Katolicy rozpoczęli Wielki Post
Fot.Ryszard Biel

Przed nami czterdziestodniowy okres, w którym możemy przygotować się do Wielkanocy. Obecnie ludzie są zabiegani, nie mają czasu praktycznie na nic, tym ważniejsze jest, aby znaleźć ten czas dla Boga - mówi pani Elżbieta, mieszkanka Elbląga. Dziś Środa Popielcowa, to znak dla wiernych Kościoła katolickiego, że rozpoczyna się Wielki Post.

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, w tym roku wypada 26 lutego. Popielec w Kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty na wzór opisanych w Biblii czterdziestu dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście. Dziś katolików obowiązuje ścisły post, osoby do 14 roku życia muszą zachować jedynie wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Z obchodami tego święta związany jest zwyczaj posypywania głów wiernych popiołem, który jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija. Katolików ten dzień ma pobudzić do podjęcia drogi osobistej odnowy.

Wielki Post nie jest wartością samą w sobie, nie chodzi o to, abyśmy przeżyli czas jakiegoś szczególnego umartwienia się, on jest środkiem, który prowadzi do celu, jakim jest prawdziwe przeżycie świąt paschalnych. To czas umocnienia, obdarowany przez Kościół wskazaniami, które dobrze znamy. Modlitwa, post i jałmużna to są te elementy Wielkiego Postu, które szczególnie mają nam dopomóc, aby powściągnąć swoje ciało. Jednak rozumiane nie jako prawne wymogi, sztuczne nakazy, które na różne sposoby można sobie omijać i tłumaczyć, ale jako rzeczywiście przyjęte, z otwartością, życzliwością, miłością. Bóg daje nam tę miłość. Niech ten czas Wielkiego Postu będzie dla nas momentem, w którym możemy podejmować przemianę siebie, niech będzie tym wydarzeniem, od którego chcemy przygotować się lepiej do świąt paschalnych i je przeżywać

- mówił ks. bp Wojciech Skibicki do wiernych zgromadzonych, w Środę Popielcową, w koście św. Mikołaja.

Udział w Środzie Popielcowej nie jest w świętym nakazem. Jednak katolicy tego dnia licznie biorą udział w mszach świętych. Tak też jest w elbląskich parafiach.

Chciałam tu być. To ważny dzień dla chrześcijan. Przed nami, w którym możemy przygotować się do Wielkanocy. Ja co roku ma takie postanowienia i co rok staram się ich dotrzymać. W dzisiejszych czasach, gdzie wartości są odwrócone, przewartościowane, ludzie są zabiegani, skupiają się na życiu codziennym takie chwile poświęcane wierze, Bogu są bardzo ważne

- mówi Sylwia, młoda mama z Elbląga.

Jestem osobą głęboko wierzącą. To dla mnie ważny czas. Jezus przez czterdzieści dni pościł i modlił się na pustyni. Teraz pora na nas, aby pościć, ale również, aby zadbać o potrzebujących. Nie żałujmy czasu, przeznaczmy go, aby lepiej przygotować się do świąt

- dodaje pani Krystyna.

Tegoroczny Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 9 kwietnia, kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 12 kwietnia.

 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Katolicy rozpoczęli Wielki Post ( zdjęć 32 )
Dodano: 2020-02-27 | _INFO_ELBLAG_PL

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.