Tak wygląda nielegalna budowa kanału na Mierzei Wiślanej - przekonują ekolodzy i przeciwnicy tej inwestycji i publikują przed świętami filmik z miejsca przekopu. Czy to oznacza, że inwestycja już ruszyła?
Na początku grudnia rozpoczęły się prace w miejscu przekopu Mierzei. Jak przekonywała wtedy przedstawicielka spółki NDI były to jedynie przygotowania do rozpoczęcia inwestycji.
Trwa grodzenie terenu budowy, a saperzy usuwają obiekty ferromagnetyczne na części lądowej inwestycji. Po zakończeniu prac saperskich wykonawca przystąpi m.in. do prac związanych z usuwaniem karpin oraz równolegle organizować będziemy zaplecze budowy
- informowała wtedy Magdalena Skorupka Kaczmarek, przedstawicielka spółki NDI do kontaktu z mediami.
Obecnie teren przekopu jest szczelnie ogrodzony, na miejscu pojawiła się również tablica informująca o inwestycji. Prace w tym miejscu nadal trwają, jak widzimy na filmiku zamieszczonym przez Obóz na Mierzei na ich profilu na Facebooku, nawet w okresie przedświątecznym.
Informacji o oficjalnym rozpoczęciu robót nie podał jeszcze ani wykonawca, ani Urząd Morski w Gdyni. Wszystko jednak wskazuje na to, że to o ile się jeszcze nie rozpoczęły, to ruszą lada dzień.
Potwierdził to zresztą minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w rozmowie dla "Radia Maryja". W wywiadzie, który ukazał się 26 grudnia, powiedział: Obecnie trwają już prace budowlane na tym terenie, kolejne przetargi, które będą organizowane i rozstrzygane na rzecz toru przez Zalew Wiślany oraz modernizacje rzeki Elbląg.
Przypomnijmy. Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to flagowa inwestycja rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ma ona zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Morza Bałtyckiego, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej, a także zapewnić rozwój Portu Morskiego w Elblągu. Umowa z polsko-belgijskim konsorcjum, które ma wykonać pierwszy najważniejszy etap inwestycji, opiewa na 992 mln zł. Za te pieniądze wykonawca wybuduje m.in.: port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i mostami oraz sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym. Inwestycja, jak wstępnie zaplanowano, powinna zakończyć się do 2022 roku. Kanał ma mieć 1,3 km długości, 20 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Kolejne dwa etapy czekają na ogłoszenie przetargu na wykonawcę, będą one dotyczyły m.in. prac na rzece Elbląg i pogłębienia Zalewu Wiślanego.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.