Pianka polietylenowa (PE) to najczęściej wykorzystywany spośród wszystkich spienionych polimerów. Nie ma w tym nic dziwnego – jest niezwykle łatwa w obróbce różnymi metodami, a przy tym wyróżnia się właściwościami dającymi szerokie spektrum zastosowań. Na rynku pianka PE jest dostępna w dwóch podstawowych wersjach: sieciowanej i niesieciowanej. Zobacz, czym różnią się między sobą.
Pianka PE – jakie ma właściwości?
Pianka PE, bez względu na to, o której wersji mowa, jest spienionym polimerem o zamknięto-komórkowej strukturze, o właściwościach termoplastycznych. Pianka polietylenowa dostępna w asortymencie Polting Foam (szczegóły pod adresem http://foam.polting.com.pl/materialy/pianka-pe/) jest oferowana w szerokiej rozpiętości gramatur – od 15 do 500 kg / m3 i dostępna również w wersjach specjalnych – np. o właściwościach antystatycznych czy prądoprzewodzących oraz w wariancie trudnopalnym. Materiał wyróżnia się:
Jednak zanim wybierze się odpowiednią wersję, warto zwrócić na jeden kluczowy parametr, a mianowicie na to, czy ma się do czynienia z pianką sieciowaną, czy niesieciowaną.
Pianka niesieciowana i pianka sieciowana – na czym polega różnica?
Pianka niesieciowana oraz sieciowana są produkowane innymi metodami, które determinują wewnętrzną strukturę tego polimeru spienionego. I tak:
Jak pokazuje to krótkie porównanie, pianka XPE jest materiałem o znacznie lepszych właściwościach i szerszym potencjale zastosowań. Warto jednak wiedzieć, że wyższa jakość i odporność oznaczają również często wyższą cenę. Dlatego warto rozważyć celowość zastosowania pianki sieciowanej zwłaszcza wówczas, gdy ostateczny niższy koszt produktu jest dla wytwórcy kluczowym priorytetem.
W razie wątpliwości o pomoc przy doborze parametrów pianki PE można poprosić eksperta z firmy, która zajmuje się jej obróbką oraz dystrybucją. Rzetelna analiza właściwości poszczególnych wersji w zestawieniu z oczekiwanym efektem docelowym pozwoli podjąć satysfakcjonującą decyzję.
Gdzie znajduje zastosowanie pianka PE?
Zarówno sieciowana, jak i niesieciowana pianka PE to materiał, który znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się ją m.in. do tworzenia:
Wymienione powyżej zastosowania nie wyczerpują zakresu możliwości, jakie dają pianki poliuretanowe. Warto zatem zapoznać się bliżej z ich właściwościami.
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.