Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

18 Maja, Sobota, Alicja, Feliks, Eryk

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Kolonoskopia i gastroskopia coraz bardziej dokładna. Nowość w gastroenterologii: Zabieg ESD

09.12.2019, 13:50:00
Kolonoskopia i gastroskopia coraz bardziej dokładna. Nowość w gastroenterologii: Zabieg ESD

Jesteśmy jednym z niewielu w Polsce i jedynym na Warmii i Mazurach ośrodkiem wykonującym  zabiegi ESD ( endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej). Nowatorska metoda operacyjna stosowana podczas zabiegu kolonoskopii lub gastroskopii pozwala na usunięcie niebezpiecznych zmian w całości!

Lek. Jacek Drzewiecki z Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu wykonał już około 100 takich zabiegów.


Endoskopowe dyssekcja podśluzówkowa ( ESD z ang. endoscopic submucosal dissection) polega na tym, że w trakcie zabiegu gastroskopii bądź kolonoskopii ze znieczuleniem lekarz - przy pomocy specjalistycznych akcesoriów, głównie dedykowanego noża endoskopowego - usuwa zmianę z potencjalnym ryzykiem rozwoju nowotworu lub zmianę z obecnością nowotworu we wczesnym okresie zaawansowania. Po zabiegu pacjent szybko wraca do codziennej aktywności, w większości przypadków hospitalizowany jest przez jedną lub dwie doby.


Lek. Jacek Drzewiecki, który jako pierwszy w naszym regionie podjął się nauki wykonywania tego bardzo precyzyjnego zabiegu, wyjaśnia:


- Metoda ESD daje nam możliwość usunięcia zmiany polipowatej w jednym fragmencie, co pozwala później także na jej dokładniejszą ocenę przez lekarza patomorfologa. Niewątpliwą zaletą metody jest fakt, iż możemy usuwać bardzo duże zmiany sięgające kilku lub nawet kilkunastu centymetrów, znajdujące się w obrębie przełyku, żołądka oraz całego jelita grubego – tłumaczy lek. Jacek Drzewiecki, dodając:


- Stosowana dotąd klasyczna metoda usuwania zmian polipowatych w przewodzie pokarmowym przy pomocy pętli endoskopowej wiąże się zawsze z dużym ryzykiem niekompletnego usunięcia zmiany, a także z ryzykiem nawrotu usuniętej zmiany polipowatej, nawet jeśli była to zmiana łagodna.


Jak mówi lek. Jacek Drzewiecki, ekspertami w dziedzinie ESD są lekarze z krajów dalekiego wschodu (Japonia, Chiny, Korea). Związane jest to z obecnością w tej populacji częstego ryzyka zachorowania na nowotwory żołądka. W Europie metoda jest stosowana zaledwie od kilku lat i - co podkreśla lekarz - jak każda nowa technika operacyjna wymaga ciągłego, systematycznego doskonalenia umiejętności.


- Dodatkowo – uzupełnia lekarz - konieczne było uczestnictwo w międzynarodowych szkoleniach oraz nauka na modelu zwierzęcym.


Jak się uczyć, to od najlepszych! W listopadzie zespół lekarzy i pielęgniarek Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej brał udział  w zabiegach ESD wykonywanych w asyście wybitnego eksperta w tej dziedzinie dr. Jana Pertkiewicza z Warszawy. Była to już druga w tym roku wizyta tego znanego specjalisty w elbląskim szpitalu.


Łącznie, do tej pory, elbląski lekarz Jacek Drzewiecki wraz z zespołem pielęgniarek i lekarzy anestezjologów, wykonał już ok. 100 zabiegów ESD.

 

 

Anna Kowalska

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.