Po raz dziesiąty w Polsce, a pierwszy w Elblągu, w sobotę (30.11.) zorganizowano Dzień Otwarty Notariatu, największej akcji edukacyjnej organizowanej przez samorząd notarialny.
Dziesięciu elbląskich notariuszy oraz trzech aplikantów notarialnych wzięło udział w sobotniej akcji zorganizowanej po raz dziesiąty przez Krajową Radę Notarialną. Elblążanie podczas bezpłatnego spotkania z notariuszem mogli się dowiedzieć m.in. jak bezpiecznie rozporządzać swoim majątkiem i we właściwy sposób zadbać o swoje interesy.
Po raz pierwszy akcja przeprowadzana jest w Elblągu. Chcieliśmy mieszkańcom naszego miasta przybliżyć różne sprawy z zakresu m.in. dbania o swój majątek w kontekście testamentu czy spadkobrania. Ludzie zanim dokonają wyboru powinni poznać, jakie mają możliwości i co wiąże się z każdym z tych wyborów
– mówił jeden z notariuszy biorący udział w akcji
Akcja miała rozpocząć się o godz. 10.00, jednak spora grupa elblążan przyszła już pół godziny wcześniej. - Nie chcieliśmy, aby czekali, dlatego od razu uruchomiliśmy pięć stanowisk. W założeniu miały być trzy, ale odzew był naprawdę duży – przyznał w rozmowie z nami notariusz - W zasadzie od początku cały czas wszyscy udzielamy porad jedna za drugą. Cieszymy się, że elblążanie tak licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie.
O co najczęściej byli pytani notariusze?
Rozmowy dotyczyły głównie spadkobrania, testamentów i odrzucenia spadku oraz postępowania spadkowego u notariusza. Były też pytania dotyczące umowy darowizny i jej odwołania, raz umowy dożywocia
– wymieniał nasz rozmówca
Wielokrotnie padało także pytanie, "dlaczego notariusz jest potrzebny przy zawieraniu umowy przedwstępnej?" - Aby zabezpieczyć tę transakcję – wyjaśniał notariusz. - Przy umowie przedwstępnej wpłacamy jakieś środki w formie zadatku, zaliczki. Warto pomyśleć o tym, co może się stać w momencie jeśli kontrahent zmieni zdanie i jednak nie będzie chciał nam sprzedać nieruchomości. Na podstawie umowy notarialnej przedwstępnej ma się silniejszą ochronę, by dochodzić swoich racji, gdy sprawa trafi do sądu. Na podstawie takiej umowy możemy też wpisać swoje roszczenia do księgi wieczystej, dzięki temu, jeśli nasz kontrahent zniknie lub umrze, to możemy dochodzić wykonania umowy z jego ewentualnymi spadkobiercami.
Do notariusza warto udać się w sprawie spadkowej (poświadczenia dziedziczenia, odrzucenia spadku, zrzeczenia się dziedziczenia lub zrzeczenia się zachowku) czy w sprawie rodzinnej (małżeńskie umowy majątkowe, umowy o podział majątku wspólnego, umowy o alimenty).
- Jest także kilka spraw związanych z przedsiębiorcami. Są sytuacje, gdy np. banki żądają od nas złożenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Pomagamy też przy wszelkiego rodzaju pełnomocnictwach czy ugodach w formie aktu notarialnego kończącego spory z możliwością egzekucji ustaleń takiej umowy na drodze komorniczej – dodał nasz rozmówca.
Z akcji „Porozmawiaj z notariuszem” skorzystało ok. 85 osób. Jak zaznaczył notariusz bezpłatne porady udzielane są nie tylko w dniu akcji.
Chętnie doradzamy bezpłatnie osobom, które się do nas zgłoszą. Nie jest prawdą, że za każdą rozmowę z notariuszem trzeba zapłacić. Zachęcamy do kontaktu
– podreślił.
Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.
KJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.