Coraz bliżej rozpoczęcia przekopu Mierzei Wiślanej. Dziś, 18 października, Urząd Morski w Gdyni przekazał wykonawcy - polsko-belgijskiemu konsorcjum teren, na którym prowadzone będą prace. Jednocześnie ekolodzy i mieszkańcy gminy Krynica Morska zapowiadają blokadę inwestycji.
Wykonawca obecnie pracuje nad harmonogramem prac budowlanych i dokumentami kontraktowymi, wymaganymi przed rozpoczęciem robót. Teren prac zostanie zabezpieczony, z zachowaniem ciągłości komunikacji drogowej. O zmianach będziemy informować na bieżąco
- mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.
Jednocześnie do blokady inwestycji szykują się jej przeciwnicy: ekolodzy i część mieszkańców gminy Krynica Morska. - Nielegalny planowany przekop Mierzei Wiślanej powinien zostać zablokowany wszelkimi pokojowymi formami - zapowiada Obóz dla Mierzei.
Po raz kolejny głos w sprawie mającej lada moment ruszyć inwestycji zabrali też mieszkańcy Krynicy Morskiej. Apelują o jej zatrzymanie, dopóki na placu budowy nie pojawił się jeszcze ciężki sprzęt. - Przekop zniszczy nasze plaże, które są najpiękniejsze na świecie i zniszczy unikalną w skali światowej Mierzeję - podkreśla jedna z mieszkanek.
Zgodnie z umową podpisaną między inwestorem a wykonawcą – konsorcjum firm N.V. Besix SA, NDI S.A. i NDI Sp.z o.o. 4 października, w Elblągu pierwszy, najważniejszy etap budowy kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym powinien zostać wykonany w ciągu 32 miesięcy. W tym czasie ma powstać m.in. port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.
W ramach całej inwestycji zaplanowano: ww. zadania w ramach części I oraz budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym, przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg, budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego oraz sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, robót instalacyjnych (odwodnieniowych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych
- przypomina rzeczniczka UM w Gdyni.
Ogłoszenie przetargu dotyczącego drugiej części zaplanowane jest do końca tego roku. Postępowanie będzie dotyczyło prac na rzece Elbląg, polegających na obudowie brzegów oraz robotach czerpalnych, a także budowie mostu obrotowego w miejscowości Nowakowo. Ostatnie postępowanie na roboty pogłębiarskie (etap III) na Zalewie Wiślanym, wstępnie planowane jest do ogłoszenia za 1,5 – 2 lata, zapowiada UM w Gdyni.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.