W poniedziałek, 7 października, odbędzie się oficjalne podsumowanie pierwszej części projektu pn. „Adaptacja Biblioteki Elbląskiej – obiektu dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym – Etap I”. Jak bardzo zmieniła się ta instytucja?
Biblioteka Elbląga przeżyła prawdziwą rewolucję. A to za sprawą projektu za ponad 7 mln zł. - Projekt jest dofinansowany przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Samorząd Województwa z Regionalnego Programu Operacyjnego, a także ze środków Unii Europejskiej – zaznaczył Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
- Wszystko to, co na zewnątrz zostało naprawione, wymienione, zakonserwowane. Od wieluset metrów dachu, konserwacji murów czy wymiany 146 okien – opowiadał dyrektor Biblioteki Elbląskiej, Jacek Nowiński. - Myślę, że na najbliższe 50 lat zewnętrzną część Biblioteki trzeba będzie tylko na bieżąco konserwować
To nie jedyne zmiany. - Mamy w końcu podziemną infrastrukturę na terenie ogrodu Biblioteki – mówił Jacek Nowiński. - Mamy zakonserwowane pozostałości murów średniowiecznych. Mamy też miejsce na posadzenie zieleni.
- Ogród Biblioteki ma być i teraz mam nadzieję, że będzie miejscem, w którym elblążanie i turyści będą chcieli przebywać z daleka od zgiełku. To miejsce jest wymarzone do różnego rodzaju działań kulturalnych, edukacyjnych – dodał Jacek Nowiński.