Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

28 Maja, Czwartek, Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wiemy, kiedy nauczyciele wznowią protest. ZNP podało wyniki sondażu

05.10.2019, 14:37:00
Wiemy, kiedy nauczyciele wznowią protest. ZNP podało wyniki sondażu

Decyzja zapadła. 15 października nauczyciele wznowią zawieszony w kwietniu strajk. Tym razem jednak ma on mieć łagodniejszą formę tzw. strajku włoskiego, poinformował w środę Związek Nauczycielstwa Polskiego. Czy w proteście wezmą również pedagodzy z Elbląga? Z odpowiedzią na to pytanie trzeba jeszcze poczekać, mówi Gerhard Przybylski, przewodniczący elbląskiego oddziału ZNP.

Od 15 października br. rozpoczynamy bezterminową akcję protestacyjną polegającą na wykonywaniu tylko tych zadań, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Decyzja o udziale w strajku będzie decyzją indywidualną każdego nauczyciela

– oświadczył prezes ZNP Sławomir Broniarz na środowej konferencji prasowej.

Protest pracowników oświaty ma mieć formę tzw. strajku włoskiego. To oznacza, że nauczyciele, którzy wezmą w nim udział, będą wykonywali jedynie te zadania, za które są wynagradzani. Zrezygnują m.in. z: sporządzania sprawozdań z pracy dydaktycznej szkoły, inwentaryzacji obiektów szkolnych, czy udziału, jako opiekunowie, w weekendowych wycieczkach i konkursach.

Kwietniowy strajk uświadomił wielu nauczycielom, że pracują więcej godzin i wykonują więcej zadań, niż mają płacone. To dotyczy np. wycieczek szkolnych, czy zajęć dodatkowych. W tej chwili czekamy na oficjalną informację, później rozpoczniemy procedury. Jeszcze nie wiem ilu i czy nauczyciele z Elbląga wezmą udział w proteście

- mówi Gerhard Przybylski, przewodniczący elbląskiego oddziału ZNP.

Decyzję o wznowieniu akcji protestacyjnej ZNP podjął na podstawie konsultacji przeprowadzonych we wrześniu w szkołach. W sondażu wzięło udział ponad 227 tysięcy nauczycieli, także tych nienależących do Związku. Prawie co drugi opowiedział się za kontynuowaniem działań protestacyjnych. Tylko 18,6 proc. chciało wznowienia strajku. Natomiast 55,3 proc. opowiedziało się za niewykonywaniem pozastatutowych zadań, czyli tzw. strajkiem włoskim.

W sondażu zapytano nauczycieli również o to, jak oceniają jakość polityki edukacyjnej w Polsce. Polski rząd dostał od trójkę - informuje ZNP. Trzecie pytanie dotyczyło tych obszarów, które zdaniem nauczycieli w pierwszej kolejności powinny być poprawione. Tu w zdecydowanej większości nauczyciele zwracali uwagę na poziom wynagradzania, biurokrację i przeładowaną podstawę programową.

Niestety mamy w tej chwili całą masę biurokracji, która nie przynosi uczniom pożytku. Nauczyciel jest przygotowany do pracy z dzieckiem. Musi mieć jednak na to czas, a nie tak jak teraz siedzieć w nosie w papierach. Uważam, że dziecko powinno wyjść ze szkoły spokojne, z odrobionymi lekcjami. W domu powinno mieć czas dla rodziny, na odpoczynek, swoje pasje, rozrywkę. To samo rodzic. Teraz niestety często jest tak, że rodzic wraca z pracy, zmęczony i musi siadać z dzieckiem do lekcji, uczyć go. Programy są przeładowane. Co z tego, że dziecko ma tyle materiału, jak nie zdąży go nawet przerobić w szkole i musi robić go z rodzicami w szkole. Nauczyciele jest zdenerwowany, bo ma za dużo materiału, rodzic jest zdenerwowany, bo musi siedzieć nad lekcjami, a dziecko jest zmęczone. To chyba nie o to chodzi. Powinniśmy wykorzystać wiedzę i umiejętności nauczyciela

- dodaje szef elbląskiego ZNP.

Głównym postulatem związkowców są podwyżki wynagrodzeń pracowników oświaty. Jednak oprócz kwestii płacowych, chcą dążyć również do "naprawy polskiego systemu oświaty". Podobnie jak, podczas kwietniowego strajku, tak i tym razem, oświatowa Solidarność odcina się do protestu ZNP.

Przypomnijmy. Na początku kwietnia tego roku tysiące nauczycieli w całym kraju rozpoczęło strajk, w samym Elblągu przyłączyły się do niego załogi zdecydowanej większości szkół i przedszkoli. Pod koniec miesiąca strajk zawieszono. Ilu z elbląskich pedagogów tym razem zdecyduje się na udział w akcji protestacyjnej, przekonamy się 15 października.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.