Osteoporoza sprawia, że mocne niegdyś kości zaczynają przypominać... gąbkę. Choroba rozwija się przez lata, jest więc szansa na to, by nie dać się jej zaskoczyć. Osteoporoza może przez lata rozwijać się nie dając żadnych objawów. Ta choroba nie boli (przynajmniej w początkowej fazie), często więc lekceważymy pierwsze objawy choroby.
Jak rozpoznać objawy osteoporozy?
Choroba osłabia kości, czego efektem jest m.in. spłaszczenie kręgów powodujące zaokrąglenie pleców albo utratę centymetrów. Inne objawy, które mogą sygnalizować osteoporozę, to np.:
Uwaga! Objawy takie świadczą o zaawansowanej osteoporozie. Zanim jednak wystąpią, choroba przez wiele lat rozwija się w ukryciu. By nie dopuścić jej do głosu, trzeba działać.
Co sprzyja rozwojowi osteoporozy?
Osteoporoza może wystąpić u każdego. Na jej celowniku najczęściej jednak znajdują się ludzie, u których w rodzinie występowała już ta choroba. Ryzyko zachorowania podnoszą także:
Jak zapobiec rozwojowi osteoporozy?
Szkielet buduje się i regeneruje przez całe życie. Po przekroczeniu trzydziestki procesy naprawcze jednak spowalniają. Od tej pory masa kości co roku zmniejsza się mniej więcej o 1 procent. Aby przechytrzyć osteoporozę, warto zatem zapracować w młodości na jak najmocniejszy szkielet.
Jak to zrobić?
Jak zdiagnozować osteoporozę?
Jeśli wystąpią objawy wskazujące na osteoporozę należy zbadać kości. W zaawansowanych przypadkach zmiany widać nawet na zdjęciu rentgenowskim. Wcześniejsze stadium choroby wykrywa densytometria (precyzyjnie określa stan kości).
ek.
Źródło: serwis: zdrowie.gazeta.pl; senior.pl
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.