Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

24 Listopada, Niedziela, Flora, Jan, Roman

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Żuławski Park Historyczny zaprasza na Dzień Osadnika

25.09.2019, 10:23:00
Żuławski Park Historyczny zaprasza na Dzień Osadnika
Fot. ŻPH

W sobotę, 28 września, w Nowym Dworze Gdańskim odbędzie się Dzień Osadnika. To święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski, które ma służyć wszystkim mieszkańcom, jako pretekst do wspólnego pochylenia się nad trudną historią Żuław. Już po raz szósty mieszkańcy regionu spotkają się w Nowym Dworze Gdańskim, by wspólnie wspominać swoich przodków, którzy odważyli się, tuż po wojnie przyjechać na Żuławy i przywrócić je do życia. Na ten jeden dzień miasto i mieszkańcy przenoszą się w czasie.

W zeszłym roku, oprócz stałych elementów naszego wspólnego święta, na uczestników czekały wydarzenia, związane z rekonstrukcją ślubu i wesela. Ten pomysł tak bardzo spodobał się naszym uczestnikom, że i w tym roku przygotowaliśmy dla nich coś wyjątkowego. Tym razem zapraszamy na Dożynki! Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Osadnika będzie tradycyjne Święto Plonów

– tłumaczy Mariola Mika, kierownik Żuławskiego Parku Historycznego.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30 na stacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej w Nowym Dworze Gdańskim. Tam rekonstruktorzy z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej "Pomorze", wraz z przebranymi w stroje z epoki mieszkańcami, przedstawią inscenizację przybycia na Żuławy osadników po 1945 roku.

Następnie w kolorowym korowodzie, przy akompaniamencie dożynkowej kapeli, uczestnicy ruszą przez miasto pod Żuławski Park Historyczny, gdzie czekać będzie reszta zaplanowanych atrakcji.

W programie m.in. pamiątkowe zdjęcie grupowe, występy ludowe, tańce i śpiew, animacje dla dzieci i wykłady historycznych. Nie zabraknie również osadniczego poczęstunku. Autentyczne gospodynie – córki żuławskich osadników będą serwować przysmaki z dawnych lat. Będzie prosto, swojsko i bardzo smacznie. Ponownie zarządzanie tą trudną strefą wzięła na siebie jedna z wolontariuszek Klubu Nowodworskiego - Maria Bernacka.

Jest coś takiego w zapachach i smakach, że potrafią nas w sekundę przenieść o setki kilometrów i dziesiątki lat w czasie. Dlatego w tym roku, naszych gości prosimy o również przyniesienie ze sobą dań, które pamiętają ze swojego dzieciństwa. Takich, które przygotowywały ich mamy lub babcie – mówi Maria Bernacka. - Chcemy, aby poprzez kuchnię swoich przodków, opowiedzieli nam historię swojej rodziny. Powojenni osadnicy przybywając na nieznane, żuławskie ziemie, za wszelką cenę starali się podtrzymać rodzime tradycje. Z jednej strony umożliwiały im utrzymanie własnej odrębności kulturowej, a z drugiej ułatwiały codzienne funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Dlatego w domach współczesnych Żuławiaków, tak często można znaleźć wielokulturowy wachlarz smaków z całej Polski. Usiądźmy przy wspólnym stole i na wzór dobrze znanych imprez "koszykowych" pokażmy żuławską gościnność

– dodaje.


Program VI Dnia Osadnika:

11:30 – 12:00 Inscenizacja scen przybycia na Żuławy osadników po 1945 r.
w wykonaniu SGO Pomorze (Stacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej, ul. Dworcowa 29).

12:00 – 12:30 Przemarsz osadników z udziałem mieszkańców przebranych
w stroje z epoki i grupy SGO Pomorze (Dworcowa, Obrońców Westerplatte, Sikorskiego, Wejhera i Kopernika do Żuławskiego Parku Historycznego).

12:30 - 13:30 Inscenizacja „Dożynek" (Żuławski Park Historyczny, ul. Kopernika 17). Pamiątkowe zdjęcie grupowe. Świętowanie zebrania pierwszych plonów. Występy ludowe, tańce i śpiew, przy akompaniamencie lokalnej kapeli. Poczęstunek kuchni osadniczej przygotowany przez żuławskie gospodynie i dzielenie się specjałami przyniesionymi przez osadników przy wspólnym stole. Animacje dla przebranych dzieci.

Wykłady historyczne:
13.30-14.00 dr Marcin Owsiński - "Tradycja i polityka. Pierwsze powojenne dożynki na Żuławach i Pomorzu w relacjach z epoki.".

14.00-14.30 dr Aleksandra Paprot-Wielopolska - "Jaki strój powinni nosić mieszkańcy Żuław? O współczesnym poszukiwaniu wyznaczników dla stroju regionalnego".

Warto śledzić również nasze wydarzenie na fb:
https://www.facebook.com/events/479851409241202/

Mamy nadzieję, że nasze wydarzenie spotka się z Państwa zainteresowaniem. Jednocześnie, serdecznie zapraszamy do udziału w naszym święcie. Jesteśmy przekonani, że podczas Dnia Osadnika powstanie wyjątkowa i bardzo interesująca relacja dla Państwa Czytelników. Bo nie ma w Polsce regionu tak różnorodnego, tak wielokulturowego, jak Żuławy. Regionu, który tej różnorodności się nie boi, a z przyjemnością z niej korzysta i się ją chwali.
 

Kamila Ziętek
Żuławski Park Historyczny

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.