Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

10 Lipca, Piątek, Amelia, Filip, Witalis

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Nieleczone choroby tarczycy mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi

22.07.2019, 20:03:00
Nieleczone choroby tarczycy mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi

O tym, jak ważne jest zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Jak mówi przysłowie, „Kto zdrowia nie szanuje, ten na starość żałuje”. W Elblągu rozprowadzany jest bezpłatny miesięcznik „Zdrowy Elbląg”, który w całości poświęcony jest właśnie tej tematyce. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników nawiązaliśmy z zespołem redakcyjnym miesięcznika współpracę, aby i u nas publikowane były wybrane materiały poświęcone szeroko rozumianemu zdrowiu.

Tarczyca jest jednym z narządów, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jej prawidłowa praca wpływa na rozwój umysłowy i motoryczny. Leży bezpośrednio pod skórą, w przedniej części szyi. Dzięki takiemu umiejscowieniu można szybko zauważyć powiększanie się tego gruczołu, czego przyczyną najczęściej są różnorakie schorzenia. Tarczyca produkuje niezbędne dla życia hormony:

Trójjodotyronina (T3) szczególnie istotna w okresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Niedobór w okresie niemowlęcym może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu czego następstwem może być niedorozwój umysłowy.

Tyroksyna (T4) bardzo ważna dla rozwoju psychicznego i fizycznego młodych organizmów. Poprzez regulację czynności gruczołów płciowych wpływa na laktację i rozród. Niedobór może być przyczyną tzw. kretynizmu u dzieci, a u dorosłych prowadzi do ogólnego osłabienia i spowolnienia organizmu.

Kalcytonina (Ct) powoduje obniżenie poziomu wapnia we krwi m.in. przez odkładanie się tego pierwiastka w kościach, co zapobiega osteoporozie.

Tyreoglobulina (Tg) produkowana jest zarówno przez komórki prawidłowo funkcjonującej tarczycy jak i przez gruczoł zmieniony nowotworowo. Znaczące przekroczenie normy stężenia tyreoglobuliny we krwi jest traktowane jako wskaźnik nowotworów tarczycy.

Na czynność naszego gruczołu tarczycy ma wpływ:
- poziom jodu w naszym organizmie,
- podwzgórze (część mózgowia) połączona z przysadką.

Nieleczone schorzenia tarczycy mogą obniżyć komfort życia oraz być przyczyną niedorozwoju fizycznego i umysłowego.

Objawy, których nie wolno lekceważyć!

Nadczynność tarczycy (hipertyreoza), oznacza nadmierną produkcję hormonów tarczycy. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Objawy nadczynności:
- uczucie gorąca,
- nadmierne pocenie się,
- utrata masy ciała pomimo zwiększonego apetytu,
- przyspieszenie tętna, kołatanie serca,
- powiększenie obwodu szyi,
- niepokój,
- drżenie rąk,
- bezsenność,
- wytrzeszcz gałek ocznych (w przypadku choroby Graves-Basedowa).

Niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) oznacza niedostateczną produkcję hormonów tarczycy. Występuje ok. 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, częstość występowania zwiększa się wraz z wiekiem.
 
Objawy niedoczynności to:
- wzrost masy ciała,
- osłabienie,
- senność,
- uczucie chłodu, zwłaszcza rąk i stóp,
- obrzęki podskórne,
- zaparcia,
- suchość skóry,
- zwiększona łamliwość włosów,
- zwolnienie czynności serca.

Ciąża a funkcjonowanie tarczycy
Ciąża ma istotny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu kobiety, m.in. pobudza pracę tarczycy. Za stymulację tarczycy odpowiada hormon ciążowy hCG (gonadotropina kosmówkowa - produkowany od 8 dnia ciąży przez zarodek, a potem przez łożysko). Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Nadczynność tarczycy w ciąży może prowadzić m.in. do poronienia, przedwczesnego oddzielenia łożyska, porodu przedwczesnego.

Częściej jednak występuje niedoczynność tarczycy, która może powodować upośledzenie rozwoju dziecka. Niedoczynność u starszych dzieci może spowodować m.in.: obniżenie sprawności intelektualnej, spowolnienie, senność, osłabienie, otępienie. W niektórych chorobach tarczycy, u matki wytwarzane są przeciwciała przeciwtarczycowe które hamują powstawanie hormonów tarczycy u płodu.

Po wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 r. nie było chyba w Polsce dziecka, które nie wypiłoby szklaneczki płynu Lugola (jodu nieorganicznego). Miał nas chronić przed skutkami promieniowania i spełnił swoje zadanie. Okazało się, że zawarty w nim jod skutecznie ochronił tarczyce ówczesnych kilkulatków przed wchłanianiem jodu radioaktywnego. Jod jest niezbędny, by tarczyca prawidłowo funkcjonowała. Nasze naturalne środowisko jest ubogie w ten pierwiastek, szczególnie w okolicach górskich. Na szczęście obecnie na rynku nie ma soli kuchennej pozbawionej jodu. Przy normalnym korzystaniu z soli kuchennej zapewniamy tarczycy odpowiednią ilość tego pierwiastka.

UWAGA!
Nieleczone choroby tarczycy mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nie lekceważmy objawów – gdy tylko je zauważymy udajmy się do lekarza. Nowoczesna diagnostyka medyczna pozwala szybko rozpoznać choroby tarczycy, poprzez wykonanie prostego badania hormonalnego krwi obejmującego: TSH, FT3, FT4. 

Zdrowy Elbląg
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.