Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Adela, Felicyta, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Jakie historie kryją elbląskie kościoły? Poznaj Parafię pw. św. Wojciecha (odc. 1)

24.07.2019, 08:00:00
Jakie historie kryją elbląskie kościoły? Poznaj Parafię pw. św. Wojciecha (odc. 1)
Fot. Ryszard Biel

Elbląg jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Ośrodek handlu morskiego, przemysłu ciężkiego to jedne z wielu określeń naszego miasta używanych na przełomie wieków. Wiele zabytków, historycznych miejsc oraz architektura sakralna, które w naszym mieście są niezwykle zróżnicowane i unikatowe.W nowym cyklu przedstawimy elbląskie kościoły w ujęciu historycznym, a także co wiedzą i sądzą o nich mieszkańcy.

W drugiej połowie XIX wieku teren obecnej Zawady, czyli dawnej Kolonii Pangritza, zamieszkiwali robotnicy elbląskich fabryk. W 1885 roku obszar ten zamieszkiwało ponad 2 tys. osób, z których niecała połowa mieszkańców była katolikami. W tym czasie jedynym katolickim kościołem znajdującym się na terenie Elbląga i okolic była  katedra św. Mikołaja.

W 1882 r. parafia św. Mikołaja kupiła ziemię na niewielki wzniesieniu „Nowy Świat”. Na tymże wzgórzu znajdowała się stara karczma, którą przebudowano na kaplicę pod wezwaniem św. Józefa. Niestety mieściła tylko 100 miejsc i była w złym stanie technicznym. W tym samym czasie na sąsiednim wzgórzu zwanym „Stary Świat” trwały przygotowania do budowy ewangelickiego kościoła św. Pawła. Zobligowało to władze kościelne do budowy własnej świątyni. Tym bardziej że niebawem wypadała 900. rocznica męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

Św. Wojciech jest patronem naszym, Polskim. Bardzo przesłużony dla ludzi ubogich i chorych. Nasz kościółek jest piękny, można podziwiać go z daleka, choć nie stoi w centrum miasta

–mówiła pani Maria, mieszkanka Zawady.

Dekretem Biskupa Warmińskiego Andreasa Thiela w 1866 r. zarządzono budowę kościoła św. Wojciecha, który wybudowano w latach 1901-1902.Można twierdzić, że projekt tej świątyni wykonał Fritz Heitmann, twórca m.in. kościołów Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie czy św. Rodziny w Królewcu.Wyposażanie wnętrza sprawiło, że poświęcenie kościoła nastąpiło 1905 r. Parafię utworzono w 1907 roku, jednakże władze państwowe uznały ją dopiero dwa lata później. Data ta uznawana jest za oficjalne erygowanie parafii, dlatego też 2 czerwca br. obchodzono  110 lecie istnienia.

Nasza parafia ma bardzo długą tradycję i mimo stu lat dalej dobrze się prezentuje, na zewnątrz i wewnątrz. Mnie tu jest dobrze, kościół jest zadbany i chyba o to chodzi

-mówił pan Henryk.

Kościół do dziś zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Wyróżnia się jednorodnym neogotyckim  wyposażeniem z początku XX w. Jest to trójnawowa hala  z wydzielonym prezbiterium o sklepieniach krzyżowych, które wsparte zostały kamiennymi kolumnami.  W kościele znajdują się trzy neogotyckie ołtarze. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne wraz z amboną wykonał Eduard  Vetter z Dobrego Miasta.

Organy znajdujące się w kościele św. Wojciecha, są najstarsze w Elblągu. Zbudowała je, w 1903 roku, znana i renomowana firma A. Teletzki Inh. Ed. Wittek z Elbląga. Instrument posiada 16 głosów. Organy zostały ostatnio odrestaurowane  i szkoda, że dziś nie odbywają się na nich koncerty

-mówił Bartosz Skop , elbląski historyk.

Całość ozdabiają  zabytkowe witraże , przedstawiające postaci świętych. Do neogotyckiego wyposażenia należy także 14 stacji drogi krzyżowej i zabytkowy konfesjonał.

Nie wiem, czy kościół może być jakąkolwiek atrakcją, ale turyści mogą być zainteresowani taką budowlą. Dla mnie to kościół taki jak inne

-mówiła Martyna, mieszkanka Zawady.

Podczas wojny w kościele św. Wojciecha przebywali księża z parafii św. Mikołaja, którzy przeczekali oblężenie. Został on nieznacznie zniszczony, dlatego jako pierwszy został otwarty dla wiernych, tam najszybciej wznowiono odprawianie nabożeństw w języku niemieckim, a także polskim .

Jakimi historiami związanymi z kościołem św. Wojciecha mogą podzielić się nasi czytelnicy?

 

MS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Galeria / Kościół św.Wojciecha ( zdjęć 36 )
Dodano: 2019-07-30 | Fot. Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.