Zespół Szkół Mechanicznych i II Liceum Ogólnokształcące to obecnie najpopularniejsze elbląskie szkoły. Nie tylko były najbardziej oblegane w trakcie rekrutacji, ale i przyjęły największą liczbę uczniów - łącznie blisko 750 osób.
W tym roku do szkół średnich startowali jednocześnie absolwenci podstawówek i gimnazjów. Wczoraj (2 lipca) poznali wyniki kwalifikacji. Rekrutacja podwójnego rocznika dla samorządów była wyzwaniem. Obawiano się, że nie dla wszystkich młodych ludzi starczy miejsca w liceach, zawodówkach i technikach. Teraz już wiadomo, że w niektórych miastach czarny scenariusz może się sprawdzić. Przykładowo w Olsztynie mówi się, że 800 osobach, które nigdzie się nie dostały. Jak się okazuje, w Elblągu sytuacja wygląda trochę inaczej.
Papiery do dwunastu elbląskich szkół średnich złożyło 3046 uczniów, czyli dwukrotnie więcej niż w latach poprzednich. W tej liczbie ok. 2 tysiące stanowią mieszkańcy Elbląga. Reszta to młodzież spoza naszego miasta.
Po pierwszym etapie rekrutacji w wybranych szkołach jest jeszcze około 400 wolnych miejsc. 200 uczniów (110 ze szkół podstawowych i 97 z gimnazjów ) nie dostało się do żadnej szkoły. Główny powód to brak spełnienia przez ucznia kryteriów punktowych przyjętych w danej szkole
- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Każda ze szkół prowadziła rekrutację dwutorową, to oznacza, że przygotowała zarówno ofertę dla szkół podstawowych, jak i ofertę dla gimnazjów. Łącznie utworzono 97 oddziałów: 48 po szkołach podstawowych (18 w liceach, 20 w technikach, 10 w szkołach branżowych) i 49 po gimnazjach (19 w liceach, 21 w technikach, 9 w szkołach branżowych), wylicza przedstawiciel Ratusza.
Urząd Miejski nie posiada danych, ilu kandydatów w poszczególnych szkołach przypadało na jedno miejsce. Największym powodzeniem cieszyło się w tym roku II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Mechanicznych
- dodaje Łukasz Mierzejewski.
Te dwie szkołu przyjęły również największą liczbę uczniów: ZSM (374) i II LO (372). Następne w kolejności są: I Liceum Ogólnokształcące (334 przyjętych), Zespół Szkół Gospodarczych (280), Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych (274), Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących (233) i III Liceum Ogólnokształcące (228).
Młodzi ludzie, którzy w pierwszym etapie naboru, nie dostali się do żadnej szkoły, mają jeszcze szanse. Przed uczniami rekrutacja uzupełniająca.
Wolne miejsca w szkołach będą do podglądu na platformie EPED. Informacji o wolnych miejscach udzielają uczniom i rodzicom również dyrektorzy szkół i Departament Edukacji UM. Natomiast wszelkie formalności dotyczące rekrutacji uzupełniającej załatwiać należy indywidualnie w szkołach - dodaje Mierzejewski.
Więcej informacji na temat rekrutacji znajduje się na EPED.
Natasza Jatczyńska
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.