Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

19 Czerwca, Środa, Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Pierwszy taki egzamin po reformie. Strajk nauczycieli nie odbije się ósmoklasistach?

15.04.2019, 08:47:00
Pierwszy taki egzamin po reformie. Strajk nauczycieli nie odbije się ósmoklasistach?

Przed nami pierwszy, po reformie edukacji, egzamin ósmoklasisty. W Elblągu przystąpi do niego ponad 1000 uczniów. Trwający strajk nauczycieli, nie powinien mu zagrozić. - Składy komisji egzaminacyjnych są już zabezpieczone - zapewnia Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.

W tym roku, po wprowadzeniu reformy edukacji, mury szkół podstawowych opuszczą pierwsi absolwenci klas ósmych. Zanim to się stanie, będą musieli przejść egzamin. Ten rozpocznie się w poniedziałek (15 kwietnia) i potrwa do środy (17 kwietnia).

Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak egzamin gimnazjalny, tak i egzamin ósmoklasistów przeprowadzany będzie w cieniu protestu w szkołach. Również w tym przypadku najpoważniejszym zadaniem, przed którym stanęli dyrektorzy szkół, było skompletowanie składów komisji egzaminacyjnych. W tej chwili jednak nie ma obaw, że w jakiejś elbląskiej podstawówce zabraknie belfrów do obsadzenia komisji.

W poniedziałek od rana będziemy monitorowali sytuację w szkołach. W tej chwili mamy zabezpieczone składy wszystkich potrzebnych komisji egzaminacyjnych. Mamy nadzieję, że to przez weekend się nie zmieni

- dodaje rzeczniczka prezydenta.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Sprawdzian przeprowadzony zostanie w formie pisemnej, z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego.

W Elblągu do egzaminu ósmoklasisty powinno przystąpić 1054 uczniów. Egzamin zostanie przeprowadzony w 16 szkołach podstawowych, dwóch ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Łącznie funkcjonuje tam 51 oddziałów klas VIII

- wylicza Joanna Urbaniak.

Przypomnijmy. Nauczyciele w całej Polsce walczą o podwyżki. 8 kwietnia wielu szkołach rozpoczął się strajk zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Tylko w elbląskich placówkach do protestu przystąpiło ponad 2, czyli 90 proc. wszystkich nauczycieli. W skali kraju, jak podaje ZNP, jest ich 600 tys.

Dotychczasowe rozmowy związkowców z rządem nie przyniosły porozumienia. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował wznowienie ich po świętach, w formule okrągłego stołu.

Protest będzie kontynuowany, jeśli zaistnieje potrzeba nawet w święta. Tak zdecydowało w piątek (12 kwietnia) prezydium ZNP, jednocześnie wzywając stronę rządową do natychmiastowego wszczęcia negocjacji.

Prezydium jednoznaczne, negatywnie odniosło się do działań rządu, uznając, że zachowanie rządu związane z realizacją postulatów protestujących, skłania nas tylko do wyrazu oburzenia taką postawą. Pozorowanie dialogu, pozorowanie negocjacji i konsekwentne namawianie nas do podpisania odrzuconego przez nauczycieli porozumienia zawartego tylko z jednym związkiem, jest przez nas negatywnie oceniane. Jednocześnie wzywamy stronę rządową, do wznowienia rozmów z udziałem negocjatora zewnętrznego

- mówił dziś podczas spotkania z dziennikarzami Sławomir Broniarz, szef ZNP.Szef ZNP przyznał również, że protest w szkołach, może zagrozić również maturzystom. Jeśli strajk się przedłuży, mogą mieć problem z uzyskaniem klasyfikacji i przystąpieniem do egzaminu.

Decyzję o klasyfikowaniu ucznia podejmuje rada pedagogiczna. Te powinny być, zostać przeprowadzone w szkołach najlepiej w przyszłym tygodniu, jeszcze przed świętami. Strajk może to uniemożliwić. Tymczasem rok szkolny dla klas maturalnych kończy się 26 kwietnia. Do 23 kwietnia oceny muszą zostać zatwierdzone na radzie klasyfikacyjnej. Same matury powinny wystartować 6 maja.

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.