Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

19 Czerwca, Środa, Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"Janusz biznesu" kombinuje, ZUS sprawdza. I ma rekordowe wyniki

30.03.2019, 11:41:00
"Janusz biznesu" kombinuje, ZUS sprawdza. I ma rekordowe wyniki

"Janusze biznesu" są w prawdziwych opałach. Jak wynika z informacji money.pl, ZUS zmniejszył liczbę kontroli, ale zwiększył za to skuteczność w odszukiwaniu kombinatorów. Za 2018 rok przedsiębiorcy mają do oddania aż 287 mln zł. To rekord.

 

ZUS zmienił sposób sprawdzania przedsiębiorców. Robi mniej kontroli, ale celniej wymierzonych.
Jak wynika z informacji money.pl, liczba kontroli w ciągu ostatnich czterech lat spadła o jedną czwartą. Jeszcze w 2015 i 2016 roku ZUS kontrolował około 80 tys. firm w ciągu roku. W 2018 roku liczba kontroli spadła do rekordowo niskiego poziomu - do 58 tys.

 

Okazuje się, że to właśnie teraz, kiedy kontroli jest mniej, ZUS notuje rekordowe wyniki kontroli. Jak wynika z informacji money.pl, przedsiębiorcy po kontrolach w 2018 roku mieli (i mają) do dopłacenia 287 mln zł.

 

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił zasady wyznaczania podmiotów do kontroli. W tej chwili szacujemy ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w różnych grupach podmiotów rynkowych i udajemy się tam, gdzie prawdopodobieństwo nieprawidłowości jest największe. Stworzyliśmy specjalną aplikację w naszym systemie informatycznym, która zawiera szereg algorytmów związanych z wynikami dotychczasowych kontroli, ale i danymi zapisanymi w naszym systemie informatycznym, które zestawione razem wskazują nam na potencjalne pola nieprawidłowości. To spowodowało, że liczba kontroli maleje, ale zwiększa się ich skuteczność, tzn. wynik finansowy

- mówi money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

 

W 2018 roku część przedsiębiorców usłyszała, że wpłaciła za duże składki. Tak zwany odpis składek (czyli obniżenie składek) wyniósł aż 74 mln zł. To pieniądze, które przedsiębiorcy mogą odzyskać lub po prostu przeznaczyć na kolejne płatności w ZUS.

- Doskonale wiemy, że kontrola w firmie może wiązać się z pewnym stresem po stronie kontrolowanego. Ale weźmy pod uwagę w tym kontekście, że obok rosnącego przypisu składek po kontroli, zwiększa się także ich odpis, czyli część firm ma składki nadpłacone, które są do zwrotu. I takie rzeczy również stwierdza nasza kontrola. Tak więc niejednokrotnie wizyta kontrolerów przynosi pozytywny skutek dla firmy

- tłumaczy Wojciech Andrusiewicz.

 

- Częstym błędem jest regulowanie w nieprawidłowej wysokości składki wypadkowej, która akurat w danym roku dla konkretnego pracodawcy się zmniejszyła. Zdarza się, że pracodawcy zapominają o pułapie 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, powyżej którego nie odprowadza się już składek. To nie są duże kwoty w przypadku jednego pracownika, ale im przedsiębiorstwo większe, tym więcej pracowników i wyższy odpis

- dodaje Wojciech Andrusiewicz.

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.