Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

20 Lutego, Czwartek, Leon, Ludmila, Eustachy

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

ASF zabija kolejne dziki. Nowe przypadki pomoru w Elblągu

01.03.2019, 12:31:00
ASF zabija kolejne dziki. Nowe przypadki pomoru w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

W najbliższy weekend elbląskie lasy po raz kolejny będą przeczesywane. Myśliwi i leśnicy będą szukali ognisk afrykańskiego pomoru świń. Jak się okazało zwierzęta, których ciała znaleziono podczas poprzednich takich akcji, były chore na ASF.

Pierwszą akcję, przeprowadzoną w sobotę (16 lutego), zarządzono po tym, jak w połowie stycznia w elbląskiej Bażantarni znaleziono martwego dzika, u którego potwierdzono ASF. Wzięło w niej udział 80 osób, głównie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ale również leśników. Znaleziono dwa martwe dziki. W ubiegłym tygodniu (23 lutego) ponowiono poszukiwania.
 

Badania potwierdziły, że dwa martwe dziki, które zaleziono za pierwszym razem, miały ASF. W tym roku to już ósmy przypadek tej choroby w naszym regionie. W samym mieście trzeci. Pozostałe zwierzęta znaleziono na terenie powiatu elbląskiego, głównie w okolicach Młynar. 23 lutego, znaleźliśmy zwłoki jednego dzika, w pobliżu drogi S 22. W tej chwili czekamy na wyniki badań

- mówi Jerzy Koronowski, powiatowy lekarz weterynarii.

W najbliższych tygodniach elbląskie lasy nadal będą przeczesywane w poszukiwaniu martwych zwierząt, co ma przeciwdziałać przenoszeniu ASF. W akcji, zaplanowanej na sobotę (2 marca), wezmą udział przedstawiciele kół łowieckich i nadleśnictwa.

Powiatowy inspektor weterynarii przypomina o zachowaniu ostrożności również przez ludzi, którzy mają kontakt z trzodą chlewną.

Ludzie również mogą być tym czynnikiem, który doprowadzi do zakażenia. Zwłaszcza niefrasobliwi myśliwi czy zbieracze grzybów, którzy mogą mieć kontakt z zakażoną zwierzyną i później wchodzą do chlewni. Szkolimy ich, że do chlewni powinni się przebierać w inną odzież i buty, przeznaczone tylko do tego celu. Wiadomo jednak, że ludzie są różni. Jedni posłuchają, inni nie

- wyjaśnia Koronowski.

Ogólnie jednak rolnicy mają wiedzę na temat ASF, wiedzą o kolejnych przypadkach - dodaje powiatowy lekarz weterynarii. - Raz do roku w gospodarstwach robimy kontrole, sprawdzamy zabezpieczenia chlewni przed czynnikami mogącymi wywołać zakażenie. Tego typu standardowych działań podejmujemy całkiem sporo.

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.