Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

24 Listopada, Niedziela, Flora, Jan, Roman

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"Jest jeszcze szansa zatrzymać tę dewastację". Protest z wycinką w tle

20.02.2019, 14:20:00
"Jest jeszcze szansa zatrzymać tę dewastację". Protest z wycinką w tle
Fot. DS

Mieszkańcy Krynicy Morskiej i aktywiści z Trójmiasta po raz kolejny protestowali przeciw przekopowi Mierzei Wiślanej. - Są inne możliwości uaktywnienia Elbląga oraz gmina nadzalewowych niż wywalenie miliarda złotych na bezsensowny przekop, który zniszczy życie w Zalewie Wiślanym i na Mierzei - przekonuje Krzysztof Rogowski, mieszkaniec Krynicy Morskiej, uczestnik protestu.

W ubiegły piątek (15 lutego) w ekspresowym tempie rozpoczęto oczyszczanie terenu pod przekop Mierzi Wiślanej. Pisaliśmy o tym tutaj. Prace trwa dzień i noc. W ciągu niecałego tygodnia wycięto blisko 10 tysięcy drzew, na obszarze ok. 25 hektarów.

Ogołocone z drzew i krzewów pasmo terenu, ogrodzone siatką, pilnowane przez policjantów i ochroniarzy, robi spore wrażenie. Zwolennicy przekopu widzą tu planowaną od lat inwestycję. Przeciwnicy oraz okoliczni mieszkańcy dewastację obszaru Natura 2000 i niszczenie cennego ekosystemu. Dlatego też, po raz kolejny, zorganizowali akcję protestacyjną. Liczą, że uda im się jeszcze zastopować inwestycję.

Chcemy wyrazić swój sprzeciw wobec tej budowy. Naszym celem jest zatrzymanie tej inwestycji. Jest jeszcze szansa, że uda się powstrzymać tę dewastację

- mówiła Ania, aktywista z Trójmiasta.

To jest jeszcze do odkręcenia, wierzchnia warstwa gleby nie została jeszcze zniszczona, ten las można jeszcze nasadzić z powrotem. Liczymy na to, że nasze działania mogą jeszcze tę inwestycję zastopować

- przekonuje pan Krzysztof, który mieszka niedaleko planowanego miejsca przekopu.

Uczestnicy protestu spotkali się dzisiaj (20 lutego) rano w miejscowości Przebrno. Stamtąd przeszli kilka kilometrów na miejsce wycinki drzew. Skandowali "Nie dla przekopu", "Nie dla wycinki drzew". W akcji wzięło udział blisko pięćdziesiąt osób, wśród nich przeważali aktywiści z Trójmiasta i mieszkańcy Krynicy Morskiej.

Jesteśmy tu, bo to nasza sprawa. Bronimy naszej małej ojczyzny przed tą inwestycją, przed tym, co teraz tutaj się dzieje również, bo nie mamy gwarancji czy rzeczywiście dojdzie do przekopu, czy tylko zostanie wycięty las i wydobyty bursztyn. Pracę rozpoczęto w tajemnicy, niemalże pod osłoną nocy. Nikt nas o tym nie poinformował, a to chyba nas też dotyczy

- zdenerwowania nie ukrywała pani Grażyna, mieszkanka Krynicy Morskiej.

Prace przygotowawcze do przekopu jeszcze potrwają, wyjaśnia Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Sama wycinka powinna zakończyć się z końcem lutego. 1 marca rozpoczyna się tzw. okres lęgowy ptaków i tego typu prac, zgodnie z przepisami, nie będzie można już prowadzić.

Przeciwnicy przekopu zapowiadają kolejne akcje. - Na pewno będziemy jeszcze protestowali. Wszystko jest jeszcze do odkręcenia - dodaje Krzysztof Rogowski.

Również dziś (20 lutego) Urząd Morski w Gdyni zaprosił na tren prac przygotowawczych do przekopu dziennikarzy, aby pokazać mediom, co do tej pory zostało zrobione w tym miejscu. - Myślę, że te prace przygotowawcze przeprowadzone w takim tempie świadczą o tym, że termin realizacji przekopu nie jest zagrożony. W 2022 roku powinny tędy przepływać pierwsze - przekonywał jeden z przedstawicieli inwestora.
 

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 1

Hello World

Galeria / ( zdjęć 0 )
Dodano: | _INFO_ELBLAG_PL

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.