Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Adela, Felicyta, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wycinka na Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy protestują przeciw "dewastacji obszaru Natura 2000"

18.02.2019, 18:09:00
Wycinka na Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy protestują przeciw "dewastacji obszaru Natura 2000"
Fot. UM w Gdyni

Przez całą dobę, już od kilku dni, na Mierzei Wiślanej pracują harvestery. Chronione przez płot, a także policję i wynajętą firmę ochroniarską wycinają las na terenie przeznaczonym do przekopu. Dziś (18 lutego), przeciwko dewastacji lasu w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana, obszarze Natura 2000 zaprotestowali m.in. mieszkańcy Krynicy Morskiej i ekolodzy.

Przypomnijmy. W piątek, 15 lutego, rano wojewoda pomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Tego samego dnia Urząd Morski podpisał porozumienie z Nadleśnictwem Elbląg, a kilka godzin później harvestery ruszyły w las. Teren, który ma być ogołocony z drzew i krzewów ogrodzono i wprowadzono tam zakaz wstępu. Na miejscu pojawiła się również policja w towarzystwie wynajętej firmy ochroniarskiej.

Ekspresowe tempo i szczelna ochrona terenu, na którym dokonywana jest wycinka, zaskoczyły wiele osób. Na miejscu, dosyć szybko, pojawili się przeciwnicy inwestycji i ekolodzy, zaniepokojeni ingerencją w środowisko naturalne Mierzei.



Dziś (18 lutego) po południu kilkadziesiąt osób, m.in.: mieszkańcy Krynicy Morskiej i ekolodzy, wzięło udział w proteście przeciwko, jak wyjaśniają, dewastacji lasu na planowanym przekopie mierzei w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana obszaru Natura 2000. Grupa protestujących z transparentem "Krynica Morska nie dla przekopu" wyruszyła z miejscowości Przebrno. W asyście policji przeszli ok. 3 km na miejsce wycinki.

Wcześniej, dziś (18 lutego) o godz. 10, w Urzędzie Morskim odbyła się konferencja dotycząca wycinki.

To, co się dzieje jest konsekwencją programu przyjętego przez rząd Polski, ustawy, która w roku 2017 została przyjęta przez sejm głosami 402 posłów za. My jako inwestor w imieniu Ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zostaliśmy wyznaczenia do prowadzenia kolejnych prac przygotowawczych

- przypomniał kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg Mariusz Potoczny poinformował, że wycinka drzew i krzewów prowadzona jest na terenie ponad 24 hektarów i może potrwać do końca lutego.

Prace są zaawansowane w ok. 30 proc. Odbywają się w trybie całodobowym. Chodzi o to, aby jak najszybciej zakończyć ten proces. Dniem granicznym jest data 1 marca, ponieważ od tego dnia, zgodnie z decyzją środowiskową rozpoczyna się okres ptasi, od którego teoretycznie nie można prowadzić już wycinki

- dodał nadleśniczy Mariusz Potoczny, podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami w UM w Gdyni.

Prace związane z pozyskaniem drewna są niebezpieczne - odpowiadał nadleśniczy na pytania dziennikarzy dotyczące ilości policji zabezpieczającej teren wycinki. - Maszyny zostały rozmieszczone na całym terenie 25 hektarów. Jak sobie szybko policzymy, wyjdzie nam spora granica, którą należało zabezpieczyć, aby nikt nie wszedł do środka, aby żadna krzywda i wypadek się tam nie wydarzył.

Dziennikarze dopytywali, czy podobnie zabezpieczane są wszystkie tereny wycinki?

Doskonale państwo wiecie, że sama inwestycja budzi wiele emocji, w związku z tym nie chcieliśmy, aby ktokolwiek na ten teren wszedł, ze względu na bezpieczeństwo

- wyjaśniał Mariusz Potoczny.
 

Poniżej galeria zdjęć z 15 lutego z dnia, w którym rozpoczęto wycinkę drzew.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Galeria / Wycinka drzew w miejscu Przekopu Mierzei Wiślanej ( zdjęć 47 )
Dodano: 2019-02-18 | fot. IR

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.