Kuchnia obozowa oraz hale produkcyjne Deutsche Ausrustungswerke (DAW) znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Stutthof w Sztutowie z roku na roku niszczeją. Formalnie właścicielem tych obiektów jest Gmina Sztutowo, której nie stać nawet na bieżące utrzymanie zabytkowych nieruchomości. Czy obiekty trafią do zasobów Muzeum Stutthof i mają szansę zyskać odpowiedni stan techniczny?
Kuchnia Obozowa to obiekt, którego budowa rozpoczęła się w 1944 roku i nigdy nie została ukończona. Naziści chcieli w tym miejscu urządzić miejsce przygotowywania posiłków dla 100 tysięcy więźniów obozu Stutthof. Niedawno część drewnianej kontrukcji dachu zawaliła się. Obiekt z każdym rokiem ulega coraz większej degradacji. Jest całkowicie zaniedbany i nie nadaje się do jakiegokolwiek użytku. W nieco lepszej kondycji znajdują się byłe hale produkcyjne Deutsche Ausrustungswerke (DAW), które jeszcze w latach 90 pełniły funkcję magazynów zbożowych. Obecnie także pełnią funkcją magazynowe, ale już na znacznie mniejszą skalę i również wymagaja gruntownego remontu (w szczególności dachu).
Sam jednorazowy remont wszystkich obiektów to koszt rzędu conajmniej kilku milionów złotych oraz kolejne koszty przy biężacym utrzymaniu. Gminy Sztutowo nie stać na taki wydatek, dlatego jednym z rozwiązań ma być sprzedaż i przekazanie działek na rzecz Muzeum Stutthof.
Na najbliższą sesję Rady Gminy Sztutowo 31. stycznia 2019 przygotowane są dwie uchwały o wyrażaniu zgody na sprzedaż działek - pierwsza na której położone są hale i druga przyległa do niej na której planowany był cmentarz oraz trzecia uchwała o przekazaniu w formie darowizny działki na której stoi kuchnia obozowa.
Czy radni zgodzą się na takie rozwiązanie? Na komisjach radni jednomyślnie zgodzili się na przekazanie działki z kuchnią, Głosy w sprawie sprzedaży działek były jednak podzielone. Jeżeli jednak uchwały zostaną podjęte kolejnym krokiem będzie wycena wartości nieruchomości przez rzeczoznawców. Dopiero wówczas mogą się rozpocząć negocjacje z Ministerstwem Kultury (które sprawuje nadzór i finansuje Muzeum Stutthof) na temat warunków przekazania gruntów i obiektów. Jeżeli gmina Sztutowo zyska przychylność Ministerstwa, to powinno się to stać nie wcześniej niż w 2020 roku.
Poniżej publikujemy galerię zdjęć obiektów należących do Gminy Sztutowo w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Stutthof.
IR
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.