Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

21 Lutego, Środa, Eleonora, Feliks, Kiejstus

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Kuchnia obozowa i hale produkcyjne są w opłakanym stanie. Czy zostaną włączone do Muzeum Stutthof?

23.01.2019, 13:19:00
Kuchnia obozowa i hale produkcyjne są w opłakanym stanie. Czy zostaną włączone do Muzeum Stutthof?
fot. IR

Kuchnia obozowa oraz hale produkcyjne Deutsche Ausrustungswerke (DAW) znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Stutthof w Sztutowie z roku na roku niszczeją. Formalnie właścicielem tych obiektów jest Gmina Sztutowo, której nie stać nawet na bieżące utrzymanie zabytkowych nieruchomości. Czy obiekty trafią do zasobów Muzeum Stutthof i mają szansę zyskać odpowiedni stan techniczny?
 

Kuchnia Obozowa to obiekt, którego budowa rozpoczęła się w 1944 roku i nigdy nie została ukończona. Naziści chcieli w tym miejscu urządzić miejsce przygotowywania posiłków dla 100 tysięcy więźniów obozu Stutthof. Niedawno część drewnianej kontrukcji dachu zawaliła się. Obiekt z każdym rokiem ulega coraz większej degradacji. Jest całkowicie zaniedbany i nie nadaje się do jakiegokolwiek użytku. W nieco lepszej kondycji znajdują się byłe hale produkcyjne Deutsche Ausrustungswerke (DAW), które jeszcze w latach 90 pełniły funkcję magazynów zbożowych. Obecnie także pełnią funkcją magazynowe, ale już na znacznie mniejszą skalę i również wymagaja gruntownego remontu (w szczególności dachu).

Sam jednorazowy remont wszystkich obiektów to koszt rzędu conajmniej kilku milionów złotych oraz kolejne koszty przy biężacym utrzymaniu. Gminy Sztutowo nie stać na taki wydatek, dlatego jednym z rozwiązań ma być sprzedaż i przekazanie działek na rzecz Muzeum Stutthof.
 

Na najbliższą sesję Rady Gminy Sztutowo  31. stycznia 2019 przygotowane są dwie uchwały o wyrażaniu zgody na sprzedaż działek - pierwsza na której położone są hale i druga przyległa do niej na której planowany był cmentarz oraz trzecia uchwała o przekazaniu w formie darowizny działki na której stoi kuchnia obozowa.
 

Czy radni zgodzą się na takie rozwiązanie? Na komisjach radni jednomyślnie zgodzili się na przekazanie działki z kuchnią, Głosy w sprawie sprzedaży działek były jednak podzielone. Jeżeli jednak uchwały zostaną podjęte kolejnym krokiem będzie wycena wartości nieruchomości przez rzeczoznawców. Dopiero wówczas mogą się rozpocząć negocjacje z Ministerstwem Kultury (które sprawuje nadzór i finansuje Muzeum Stutthof) na temat warunków przekazania gruntów i obiektów. Jeżeli gmina Sztutowo zyska przychylność Ministerstwa, to powinno się to stać nie wcześniej niż w 2020 roku.


Poniżej publikujemy galerię zdjęć obiektów należących do Gminy Sztutowo w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Stutthof.

IR

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Galeria / Kuchnia obozowa i hale są w opłakanym stanie. Czy trafią do Muzeum Stutthof? ( zdjęć 36 )
Dodano: 2019-01-23 | fot. IR

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.