Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

19 Czerwca, Środa, Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Włosi zastrzelili setki ptaków nad Zalewem Wiślanym. Śledztwo przejęła elbląska prokuratura

07.01.2019, 14:03:00
Włosi zastrzelili setki ptaków nad Zalewem Wiślanym. Śledztwo przejęła elbląska prokuratura
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Prokuratura Rejonowa w Elblągu przejęła sprawę polowania nad Zalewem Wiślanym, podczas którego włoscy myśliwi wystrzelili nawet kilkaset sztuk ptactwa. Złamali prawo? Na to pytanie odpowiedzą elbląscy śledczy.

Przesłuchano już obcokrajowców uczestniczących w polowaniu, a także polskich myśliwych, związanych z tą sprawą. Postępowania nie umarzamy, ale na razie, jeszcze nikomu nie postawiliśmy zarzutów, cały czas gromadzimy dowody

- mówi Jarosław Żelazek, Prokurator rejonowy w Elblągu.

Przypomnijmy. Grupa Włochów w październiku ubiegłego roku przyjechała do Polski na tzw. polowanie dewizowe. W ciągu około 10-dniowego pobytu w Nowej Pasłęce, nad Zalewem Wiślanym (obszar Natura 2000) zastrzelili kilkaset, niektóre źródła podawały nawet liczbę tysiąc, dzikich kaczek, gęsi i kormoranów. Grupa Ornitolodzy Warmii i Mazur opisała zdarzenie na portalu społecznościowym, zwracając uwagę mediów na makabryczną "rozrywkę" obcokrajowców. W internecie pojawiły się zdjęcia setek martwych ptaków, które zostawili po sobie myśliwi. O sprawie informowali również obrońcy praw zwierząt, w tym OTOZ Animals w Braniewie, apelując o ukaranie organizatorów rzezi ptactwa.
 Zdaniem ornitologów myśliwi złamali prawo łowieckie. Dokładnie chodzi o art. 53 ustawy. W jego myśl, kto poluje na przelotne ptactwo łowne na wybrzeżu morskim w pasie 3000 m od brzegu w głąb morza lub 5000 m w głąb lądu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Zdaniem ornitologów, a także Urzędu Morskiemu w Gdyni, Zalew Wiślany jest częścią morskich obszarów, a linia brzegowa Zalewu Wiślanego jest linią brzegową morza. Zaprzecza temu Polski Związek Łowiecki, który przekonuje, że prawo nie zostało złamane, a organizatorzy polowania spełnili wszystkie wymogi formalne. Kto ma rację? Na odpowiedź jeszcze poczekamy. Początkowo Policja zajmowała się tą sprawą nią pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Braniewie. Niedawno przejęła ją elbląska prokuratura.

Zajmujemy się nią od grudnia, więc jesteśmy dopiero na początkowym etapie całego postępowania. Przesłuchani zostali uczestnicy polowania. Gromadzimy dowody. Sporo jeszcze zostało do wykonania. Kwestie dotyczące strefy brzegowej i możliwości polowania rozstrzygają odpowiednie ministerstwa. To istotna kwestia dla tej sprawy. Jak się okazuje mamy do czynienia z odmienną oceną niektórych ważnych centralnych organów odnośnie do tego, co jest linią brzegową morską, a co nie. Myślę, że więcej na temat tej sprawy będę mógł powiedzieć za ok. 2 miesiące

- mówi prokurator Żelazek.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.