Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

18 Maja, Sobota, Alicja, Feliks, Eryk

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

28.12.2018, 13:09:00
Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy czy innego dokumentu tożsamości to ogromny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem.

 

Zagubienie lub utrata któregokolwiek z dokumentów tożsamości może mieć przykre konsekwencje dla właściciela zwłaszcza, że sposobów na wykorzystanie cudzej tożsamości jest wiele i wciąż pojawiają się nowe. Dokumenty wykorzystywane są do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania, pokoju hotelowego, kradzieży wypożyczonego samochodu, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.


 
W przypadku zgubienia lub kradzieży dokument należy:
 
- Zastrzec je w placówce swojego banku. Jeśli ktoś nie posiada rachunku bankowego, powinien udać się do banku przyjmującego zastrzeżenia także od osób nie będących klientami danego banku.
 
- Powiadomić Policję - tylko jeśli dokumenty zostały skradzione.
 
- Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną - w celu wyrobienia nowego dokumentu.
 
Jakie dokumenty należy zastrzegać?
 
- Wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość tj. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, książeczkę wojskową, karty płatnicze
 
Wystarczające jest zgłoszenie dokumentu w jednym banku. Następnie dane te automatycznie zostaną przekazane do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłane do wszystkich banków, operatorów sieci komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje telefoniczne zgłoszenia, część wprowadziła taką możliwość do bankowości elektronicznej. W sytuacji, kiedy ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.


 
Pamiętajmy, że samo zastrzeżenie dokumentu na Policji lub w gminie jest niewystarczające. Utracone dokumenty powinny być zastrzeżone również w banku. Powinni to zrobić wszyscy - niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy.

Codziennie kilkadziesiąt przypadków różnych prób dokonania wyłudzenia jest blokowanych. To pokazuje z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Proceder ten oprócz Konsumentów i Banków coraz częściej dotyka także Przedsiębiorców: wypożyczalnie, biura obrotu nieruchomościami, firmy leasingowe, pośredników kredytowych itd.

 

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.