Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

19 Kwietnia, Piątek, Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Będzie powtórka wyborów w Pasłęku. W jednej z komisji wydano nieważne karty do głosowania

05.12.2018, 13:30:00
Będzie powtórka wyborów w Pasłęku. W jednej z komisji wydano nieważne karty do głosowania
fot. Ryszard Biel/zdjęcie tylko ilustruje tekst

W jednej z komisji wyborczych w Pasłęku wydano ponad 200 nieostemplowanych, a tym samym nieważnych kart do głosowania. Sąd Okręgowy w Elblągu nakazał powtórne przeprowadzenie wyborów do pasłęckiej rady miejskiej w okręgu nr 4. To oznacza, że z mandatem musi się pożegnać Mariusz Ficak (KW Stowarzyszenia "Pasłęczanie").

W listopadzie do elbląskiego sądu wpłynęły aż trzy protesty dotyczące wyborów samorządowych w Pasłęku - w związku z wydaniem w jedynym z obwodów 253 kompletów nieostemplowanych kart do głosowania domagano się unieważnienia wyborów. W jednej z tych spraw we wtorek (4 grudnia) SO w Elblągu podjął decyzję. Sąd nakazał powtórne przeprowadzenie wyborów do Rady Miasta Pasłęka w okręgu wyborczym numer 4. Stwierdził też nieważność wyboru Mariusza Ficaka na radnego Rady Miasta Pasłęka w okręgu wyborczym nr 4 i wygaśnięcie jego mandatu.

Sąd Okręgowy ustalił, że w Zespole Szkół w Pasłęku przy ul. Zwycięstwa 28, zlokalizowano siedzibę obwodowej komisji wyborczej nr 4. Komisja ta wydała wyborcom łącznie 582 karty do głosowania w wyborach do rady miasta. Na skutek przeoczenia 253 karty do głosowania nie zostały ostemplowane, co znalazło potwierdzenie w protokole wyników głosowania w obwodzie. Naruszenie przez Obwodową Komisję Wyborczą d/s Przeprowadzenia Głosowania nr 4 w Pasłęku przywołanych regulacji prawnych mogło mieć wpływ na wynik wyborów. W świetle art. 73 Kodeksu wyborczego karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie są nieważne

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy SO w Elblągu.

Z protokołu głosowania w wyborach do Rady Miasta w Pasłęku w okręgu nr 4 wynika, że kandydaci na radnego otrzymali 25, 97, 182 i 18 głosów. Uwzględniając stwierdzoną liczbę nieważnych kart do głosowania, nie można wykluczyć, że gdyby nie opisane uchybienie, ostateczny wynik głosowania byłby inny niż ustalony na podstawie 329 ważnych głosów, z pominięciem 253 kart nieważnych. Różnicy głosów pomiędzy kandydatami wyniosła bowiem 164 głosy, dodaje rzecznik sądu.

Do elbląskiego sądu, po jesiennych wyborach samorządowych, trafiło kilka protestów wyborczych dotyczących Elbląga i powiatu elbląskiego. W poniedziałek (3 grudnia) odrzucił protest złożony przez KW PiS dotyczący wyboru jednego z elbląskich radnych. Nie we wszystkich sprawach zapadły jeszcze wyroki. Na rozpatrzenie czeka np. wniosek o unieważnienie wyborów do rady gminy Elbląg, złożony przez Komitet Wyborczy Wyborców Razem Lepiej Ryszard Sieniucia.
 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.