Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

19 Marca, Wtorek, Józef, Bogdan, Marek

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Kto może być mężem zaufania i obserwatorem społecznym podczas wyborów

07.09.2018, 11:00:00
Kto może być mężem zaufania i obserwatorem społecznym podczas wyborów
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Nowelizacja kodeksu wyborczego przyniosła spore zmiany w przebiegu i organizacji wyborów samorządowych. Kształtuje on m.in. na nowo kompetencje męża zaufania i obserwatora społecznego, którzy mają zapewnić jak największą transparentność i bezstronność. Wyjaśniamy, jaka jest ich konkretnie rola i jaki jest tryb ich powołania.
 

Mężem zaufania może być osoba mająca czynne prawo wyborcze do Sejmu, która nie kandyduje w wyborach, ani nie jest komisarzem wyborczym. Przy czym mąż zaufania nie może być też pełnomocnikiem wyborczym, finansowym, urzędnikiem wyborczym lub członkiem komisji wyborczej.


Ma on jednak szerokie uprawnienia w zakresie monitoringu wyborów. Może być przede wszystkim obecny podczas wszystkich czynności komisji, do której został wyznaczony.

W szczególności przy:


• przekazywaniu protokołu przez obwodową komisję wyborczą,


• przekazywaniu danych z protokołu przez rejonową komisję wyborczą


• sprawdzaniu pod względem arytmetycznej poprawności ustalenia wyników głosowania przez pełnomocników do wypełniania zadań, przewidzianych w kodeksie,


• sprawdzaniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wprowadzania danych do sieci elektronicznego przesyłania danych;


Poza tym mąż zaufania może:


• być obecny w lokalu wyborczym w czasie przygotowania do głosowania, głosowania, ustalania wyników głosowania i sporządzania protokołu;


• wnosić do protokołu uwagi, z wymienieniem konkretnych zarzutów;


• być obecny przy przewożeniu i przekazywaniu protokołu do właściwej komisji wyborczej wyższego stopnia.

Kto wyznacza męża zaufania


Pełnomocnik wyborczy lub osoba przez niego upoważniona ma prawo wyznaczyć po jednym mężu zaufania do komisji wyborczych. Jeżeli jednak komitet nie zarejestrował kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych, to mężów zaufania reprezentujących ten komitet można wyznaczyć tylko do obwodowych komisji wyborczych.


Pełnomocnik wyborczy lub osoba przez niego upoważniona wydaje mężowi zaufania zaświadczenie, którego wzór określa Państwowa Komisja Wyborcza. Mężowi zaufania wyznaczonemu do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania utworzonym za granicą zaświadczenie może być także przekazane, najpóźniej w dniu wyborów, telefaksem lub w formie elektronicznej za pośrednictwem konsula.


Funkcja męża zaufania wygasa w przypadku:


• zrzeczenia się funkcji;


• śmierci;


• podpisania zgody na zgłoszenie do komisji wyborczej, kandydowanie w wyborach bądź objęcie funkcji pełnomocnika, komisarza wyborczego, urzędnika wyborczego;


• odwołania.

Wiecej na gazetaprawna.pl

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.